Nawigacja

Aktualności

Problemy archiwistyki i edytorstwa źródeł historycznych XX wieku - Lublin, 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 r. w sali konferencyjnej lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie odbyła się konferencja naukowa nt. Problemów archiwistyki i edytorstwa źródeł historycznych XX w. organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie.

Celem konferencji było przedstawienie badawczej, edukacyjnej i wydawniczej pracy obu instytucji w zakresie poznawania, udostępnienia i edytowania oraz popularyzacji źródeł historycznych XX w.

Konferencja rozpoczęła się od sesji plenarnej, na której prelegenci przedstawili, uzupełniając się nawzajem, ogólne zagadnienia dotyczce problemów edytorskich oraz prawnych dostępów do źródeł archiwalnych.

Kolejne trzy panele były to panele tematyczne. W pierwszym prelegenci z lubelskiego Oddziału IPN i APL omówili nowoczesne formy udostępniania źródeł historycznych przy wykorzystaniu różnych form cyfrowych. Panel zakończyły wykłady: Dyrektora APL – Pana Krzysztofa Kołodziejczyka o potrzebie istnienia we współczesnym świecie baz danych  oraz dr Roberta Derewendy – Dyrektora lubelskiego oddziału IPN, prezentujący przebieg procesu digitalizacji zasobu w Archiwum Głównym Ruchu Światło Życie.

W drugim panelu prelegenci skupili się na pokazaniu procesów cyfryzacji na przykładzie wybranych zespołów archiwalnych oraz przedstawili dorobek lubelskiego oddziału IPN oraz Archiwum Państwowego w Lublinie w zakresie edytorstwa źródeł, począwszy od czasów staropolskich, poprzez wiek XIX, kończąc na współczesnych, najbardziej popularnych  wydawnictwach źródłowych.

W panelu trzecim prelegenci omówili problemy badawcze i edytorskich na przykładzie wybranych przez siebie źródeł XX-wiecznych.

Dodatkowym elementem konferencji była sesja posterowa, gdzie przedstawiono wpływ nowych technologii na jakość i sposób przetwarzania źródeł historycznych. Ponadto w galotach przygotowanych przez Oddziałowe Archiwum w Lublinie oraz Archiwum Państwowe przygotowane zostały przykłady oryginalnych źródeł, znajdujących się w zasobach obu instytucji wraz z ich wydaną edycją. Dodać należy, że tym samym Oddziałowe Archiwum IPN w Lublinie prezentując materiały archiwalne w postaci, m.in. ksiąg więziennych Więzienia na Zamku w Lublinie wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Konferencję zakończyła wizyta w pracowni digitalizacji Archiwum Państwowego w Lublinie, gdzie również uroczyście zakończono konferencję.

do góry