Najważniejsza jest pamięć”. Prezes Karol Nawrocki podsumuje działalność Instytutu Pamięci Narodowej - 20 lipca, godz. 10.00.

Instytut Pamięci Narodowej bada historię Polski od odrodzenia państwowości po pierwszej wojnie światowej, poprzez okupację podczas drugiej oraz powojenne, komunistyczne zniewolenie aż po odzyskanie suwerenności w roku 1990.

20.07.2022

Briefing: 20 lipca, godz. 10.00. Plac przed budynkiem IPN-u, ul. J. Kurtyki 1

Mając na względzie konieczność zachowania pamięci o ogromie ofiar, prawny obowiązek wymierzenia sprawiedliwości sprawcom zbrodni oraz powinność zadośćuczynienia przez polskie państwo wszystkim osobom, których prawa człowieka zostały złamane, IPN realizuje swoją misję badawczą, edukacyjną, upamiętniającą i archiwalną w kraju i poza granicami.

Najważniejsza jest pamięć:

Ścigamy zbrodnie totalitaryzmów

Przywracamy ofiarom godność

Dekomunizujemy przestrzeń publiczną

Prowadzimy badania naukowe

Realizujemy działania edukacyjne

Udostępniamy dokumenty

Poszukujemy ofiar systemów totalitarnych

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, popełnionych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Kolejne ważne zadania Instytutu, to prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej. Ustawowym zadaniem IPN jest również poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, poległych w walce z systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych i czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.

Pierwszym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej był w latach 2000–2005 prof. Leon Kieres. Po upływie jego kadencji Sejm 9 grudnia 2005 r. wybrał na to stanowisko dr hab. Janusza Kurtykę, który stał na czele IPN aż do tragicznej śmierci w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Do chwili wyboru dr. Łukasza Kamińskiego obowiązki prezesa IPN pełnił dr Franciszek Gryciuk. 10 czerwca 2011 r. Sejm RP wybrał na stanowisko prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, który sprawował tę funkcję do 22 Lipca 2016 r. Od 22 lipca 2016 przez pięć lat Instytutem Pamięci Narodowej kierował dr Jarosław Szarek.

23 lipca 2021 r. prezesem Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany przez Sejm RP - dr Karol Nawrocki.

Historia jest naszą pasją! – zobacz: https://youtu.be/pgPCNJ55QOI

Prosimy o potwierdzenie obecności na konferencji do 20.07.22 r. do godz. 9.00 na adres: media@ipn.gov.pl

Wjazd dla mediów bramą od ulicy Postępu, obok stacji benzynowej. Prosimy o przesłanie z akredytacją marki i nr rejestracyjnego samochodu.