Nawigacja

Aktualności

IPN opowiadał o polityce historycznej na IV Polsko-Ukraińskim Forum Dziennikarzy – Kazimierz Dolny, 22–23 stycznia 2020

W dniach 22-23 stycznia w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym odbyło się IV Polsko-Ukraińskie Forum Dziennikarzy. Jedna z sesji zostanie w całości została poświęcona polityce historycznej w mediach. Instytut Pamięci Narodowej należy do podmiotów, które czynnie prowadzą politykę historyczną w tradycyjnych i nowoczesnych środkach przekazu informacji, dlatego podczas jednego paneli przedstawione zostały działania Instytutu.

 

 

Dr Rafał Leśkiewicz (zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN ) na przykładzie portalu PrzystanekHistoria.pl, którego jest redaktorem naczelnym, zaprezentował jak z pomocą nowoczesnych środków w atrakcyjny sposób można pokazywać treści historyczne. – Wirtualna podróż przez historię, prawdziwa historia – to jest pomysł na to, by pokazać z użyciem nowych technologii istotne treści historyczne.

W swojej prezentacji szczegółowo przedstawił jak wyglądały prace nad portalem, z jakimi problemami spotykali się twórcy i jak je rozwiązywali.

- Na PrzystankuHistoria.pl skupiliśmy się na zapewnieniu atrakcyjności portalu dla czytelników. Stwierdziliśmy, że nasz serwis musi być interaktywny – mieć kontakt z odbiorcą. Po drugie portal musiał być skonstruowany w taki sposób, by można było łatwo wyszukiwać w nim treści - intuicyjność. Jeśli użytkownik kilka wiele razy i nie znajduje interesujących informacji, to zwyczajnie się nudzi. Dlatego treści w portalu musiały zostać odpowiednio ułożone. Dodatkowo należało stworzyć odpowiednią nawigacje portalu, by użytkownik nie pogubił się i nie zniechęcił do serwisu. Zależało nam również na tym, by serwis był przygotowany do przeglądania na mobilnych urządzeniach – mówił wicedyrektor Biura Badań Historycznych IPN i red. naczelny portalu PrzystanekHistoria.pl.

 

 

Głos zabrał także Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Tematem przewodnim jego wypowiedzi były działania edukacyjne prowadzone przez Instytut. Przede wszystkim jednak skupił się na wydarzenia organizowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kampanii #MojaNiepodległa.

- W swoich działaniach staraliśmy się wykorzystać to, co oferuje nam postęp technologiczny. Posługiwanie się nowoczesnymi środkami jest bardzo ważne ze względu na to, że korzystają z nich młodzi ludzie – mówił szef edukatorów IPN.

Wyjaśnił również skąd wzięło się nazwa kampanii. - Przez hasło #MojaNiepodległa chcieliśmy podkreślić, że odzyskanie Niepodległości przez Polskę dotyka osobiście każdego z nas. 

 

 

Ostatni z przedstawicieli IPN, którzy zabrali głos był prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wyjaśniał on zebranym dziennikarzom z Polski i Ukrainy jak wygląda stan prawny polskich upamiętnień n Ukrainie. Niestety nie prezentuje się on optymistycznie. - 30 lat od upadku komunizmu proces legalizacji miejsc upamiętnień Polaków na Ukrainie właściwie musimy zaczynać od początku – powiedział prof. Szwagrzyk.

Wyjaśniał także dlaczego ukraińskie upamiętnienie w Hruszowicach było nielegalne. Jak dowodził, na podstawie przeprowadzonych prac ekshumacyjnych, pod monumentem nie było pochowanych żołnierzy UPA, a sam pomnik stanowił ich gloryfikację. Zastępca prezesa IPN odniósł się także do niedawnego braku możliwości przeprowadzania przez Polaków prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie. - Zakaz (niedawno uchylony) poszukiwań grobów Polaków na Ukrainie poczynił ogromne szkody w naszych relacjach. Nie mogliśmy zrozumieć jak bliski nam sąsiad mógł zakazać czegoś takiego - jako jedyne państwo na świecie – mówił dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.  

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

 

W pozostałych panelach uczestnicy rozmawiali o tym, jakie wnioski współcześni mogą wyciągnąć z sojuszu Piłsudski-Petlura, o manipulacji i dezinformacji, sankcjach za zniesławienie, postępie technologicznym w mediach oraz roli dziennikarzy lokalnych w budowaniu relacji międzynarodowych.


Organizatorzy:
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy NSJU

Partner:
Instytut Europy Środkowej

do góry