Nawigacja

Aktualności

Agresja sowiecka 17 września 1939 roku na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie – Lublin, 23 września 2019

17 września 2019 r. minęła 80. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Z tej okazji w IPN Lublin odbyła się XIII Sesja - Agresja sowiecka 17 września 1939 roku na Kresach Wschodnich i Lubelszczyźnie. Podczas spotkania zostało wygłoszone unikalne wystąpienia dotyczące historii Polski podczas II wojny światowej. Prelegenci poruszyli tematy wojskowe, kulturalne, polityczne i prawne. Choć temat Sesji dotyczył sowieckiej agresji na Polskę, to nie zabrakło także kwestii niemieckiego bombardowania Lublina.

 

 

Dr Marcin Paluch (Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie). opowiedział o powietrznych starciach polsko-sowieckich we wrześniu 1939 r. Po nim wystąpił Tomasz Rodziewicz (Archiwum Państwowe w Lublinie), który zapoznał zebranych z tematem niemieckich bombardowań Lublina. Kolejne wystąpienie zostało wygłoszone przez Ewę Dziadko (KUL) i dotyczyło tematu działalności gen. Franciszka Kleeberga w kampanii polskiej. O polskiej wojniej obronnej we wrześniu 1939 r., jako wojnie obronnej, opowiedział Sebastian Plichta (KUL).

Drugą sesję rozpoczął dr Leon Popek (IPN), którego temat wystąpienia brzmiał „Likwidacja więzień na Wołyniu przez NKWD w czerwcu 1941 roku”. Po nim wystąpiłą Lidia Sztuka (KUL) i opowiedziała o tym co działo się we wrześniu 1939 r. na Lubelszczyźnie i Podhalu.  Następnie głos zabrał Jerzy Masłowski (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie), który pokazywał Sowietów z perspektywy wspomnień Leona Szadego - sekretarza gminy Krzywiczki. O lubelskim Okręgu PCK w czasie kampani polskiej opowiadał dr Janusz Kłapeć (IPN Lublin).

Ostatnią część rozpoczął Mateusz Sochan (KUL), którego temat wystąpienia nosił tytuł „Dzikie organizacje niepodległościowe po wrześniu 1939 w powiecie tomaszowskim”. Natępnie referat o wojennych losach sztandaru 1. Pułku Józefa Piłsudskiego wygłosił Dariusz Wajs (KUL). Jako ostatni głos zabrał dr Piotr Kondraciuk (Muzeum Zamojskie) i opowiedział o stratach w zakresie dóbr kultury i substancji zabytkowej na przykładzie Zamojszczyzny.

 

 

 

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie

do góry