Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej – Świdnik, 17 lipca 2019

17 lipca 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury (Al. Lotników Polskich 24) w Świdniku odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Odznaczenia wręczył opozycjonistom prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 

 

Prezes IPN podczas swojego przemówienia zaznaczył, że to właśnie z Lubelszczyzny ruszyła w 1980 r. lawina, która pokonała komunizm. - Tę walkę Solidarność wygrała. Wygrała również walkę o pamięć, o młode pokolenie, o to jaka będzie polska młodzież - to jest dziś nasza największa troska - mówił dr Szarek. - Pamiętamy słynne spacery świdnickie i Radio Świdnik. W tym małym mieście istnieje bogata tradycja wolności, solidarności i wierności Polsce. Strzeżcie tej tradycji tu i na Lubelszczyźnie. Przekazujcie ją młodemu pokoleniu, bo od tego zależy czy oni będą wierni tym wartościom, które was kierowały do walki o niepodległą Polskę.

 

 

W imieniu odznaczony przemawiał Wit Wojtowicz. - Pamiętajmy o bezimiennych. Uczcijmy ich choćby tablicą poświęconą bezimiennym działaczom opozycji demokratycznej z czasów PRL. Takie tablice powinny znajdować się w każdym województwie. Jesteśmy im to winni.

 

 

Odznaczeni postanowili również wyróżnić prezesa IPN i wręczyć mu Krzyż Przyrzeczenia. Dekoracji dokonał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, również odznaczony w przeszłości Krzyżem Wolności i Solidarności. Został także wyświetlony film TVP 3 Lublin na temat Krzyża Przyrzeczenia. Opowiadał o tym, jak we wrześniu 1983 r. został przyjęty schemat organizacyjny i program Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ "S" WSK PZL-Świdnik. 26 listopada 1983 r. w kościele o.o. Kapucynów w Lublinie na Poczekajce ok. 100 członków Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ "S" WSK Świdnik złożyło ślubowanie i otrzymało identyfikatory. Identyfikatorem był Krzyż Jerozolimski z symbolami "Czuwaj" i literą "V" tłoczony na matrycach wykonanych w WSK PZL-Świdnik. Został on przyjęty w 2013 r. przez burmistrza Świdnika jako odznaczenie "Krzyż Przyrzeczenia". Wciąż wykonywany jest na oryginalnych tłocznikach. Szef IPN stwierdził, że to wyróżnienie dla całego Instytutu.

 

 

Po zakończeniu wydarzenia dr Szarek wraz z dyrektorem oddziału lubelskiego IPN Marcinem Krzysztofikiem i władzami Świdnika spotkali się ze przedstawicielami NSZZ "Solidarność" WSK PZL-Świdnik. Złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniających tych, którzy w 1980 r. rozpoczęli Lubelski Lipiec.

 

 
Lista odznaczonych:
1. Czarnecki Jan Stefan
2. Czekaj Hanna Małgorzata
3. Golonka Ryszard
4. Gorgol Andrzej
5. Grocholewski Zdzisław
6. Kamiński Grzegorz
7. Kowalik Krzysztof Jan
8. Kutryn Maria
9. Kuźma-Pilipczuk Ewa
10. Łapanowski Józef
11. Mielniczuk Stanisław
12. Mierzwa Andrzej
13. Muszyński Roman
14. Olszówka Zygmunt
15. Poseniak Teresa
16. Staszewski Marek
17. Szewczyk Piotr
18. Torchała Janusz
19. Wojtowicz Wit
20. Zawistowski Marek
 
Pośmiertnie:
21. Daniel Stanisław – odebrała żona Barbara Daniel
22. Jankowski Ryszard Stanisław –odebrała żona Grażyna Gruba-Jankowska

 

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry