Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z IPN Lublin

  • żołnierze niezłomni, żołnierze wyklęci, ipn lublin, konferncja, dzień

Jak co roku, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie przygotował wiele wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcemy, by historia o czynach żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego docierała do osób w różnych zakątkach naszego regionu i w różnym wieku. Staramy się korzystać z wielu opcji przekazywania wiedzy. Dlatego nie zabraknie tradycyjnych wykładów, projekcji filmów, historii mówionej, wystawy czy quizu historycznego. Tylko dzięki wiedzy każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego należy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych i jaki jest właściwy sposób?

Zapraszamy również do zapoznania się poniżej z innymi wydarzeniami organizowanymi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie woj. lubelskiego.

******

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Lublinie rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Mogile-Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej. Tam również delegacja IPN Lublin zapaliła znicze na grobie Zofii Pelczarskiej, referentki Wojskowej Służby Kobiet w Sztabie Inspektoratu Rejonowego AK „Lublin” i obwodu Lublin oraz na mogile Antonie Kopaczewskiego ps. „Lew”, żołnierza Armii Krajowej i partyzanta antykomunistycznego.

 

 

Następnie obchody przeniosły się na Zamek Lubelski, gdzie pod tablicą upamiętniająca zamordowanych w więzieniu na Zamku oraz pod pomnikiem „Zaporczyków” złożono kwiaty i zapalano znicze.

 

 

Później odbyła się Msza św. w kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie. Po eucharystii oficjalne delegacje wraz z lubelską młodzieżą oddały hołd pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, a żołnierze upamiętnili swoich poprzedników salwą honorową.

 

 

Ostatnim punktem było złożenie kwiatów przez delegacje IPN Lublin, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego pod pomnikami Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 

do góry