Nawigacja

Aktualności

Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci. Konferencja popularnonaukowa – Lublin, 28 lutego 2019

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie odbyła się konferencja popularnonaukowa „Żołnierze Niezłomni – historia i przywracanie pamięci”.

 

 

Żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego to niezwykłe osoby, które przeciwstawiły się zbrodniczej sowieckiej nawale. Wszystko po to, by bronić Polski i walczyć o wolność swojego kraju.Ich losy są niezwykle skomplikowane. Nierzadko stanowią gotowy materiał na scenariusz emocjonującego filmu. Niektóre z postaci są bardzo dobrze znane. Mówi się o nich w mediach, powstają koszulki z ich podobiznami. Są też tacy żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego, których historia słabiej przebija się do świadomości społecznej. Jedną z misji IPN jest przywracanie pamięci, dlatego chcemy opowiedzieć także o postaciach, o których dotąd mniej się mówiło. W pierwszym wystąpieniu Aneta Kołtun (Oddziałowe Archiwum IPN Lublin) opowiedziała o Barbarze Nagnajewicz ps. „Krysia”, sanitariuszce Zgrupowania Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz o dokumentach jej dotyczących, które posiada IPN. Następnie dr Daniel Piekaruś (OA IPN Lublin) wyjaśnił zebranych jak wyglądała działalność Piotra Smagały „Sroki”, żołnierza z AK-WIN.

 

 

Wielu z antykomunistycznych polskich partyzantów zostało zabitych przez komunistów. Niektórych z nich wrzucano do dołów, w których nikt nie miał ich znaleźć, bez należytego szacunku. Pamięć o nich należy przywrócić. Podczas konferencji prelegenci zdradzili kilka tajemnic z detektywistycznej pracy poszukiwań Żołnierzy Wyklętych. Specjalista z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Rafał Kaliszuk, opowiedział o jak wygląda proces identyfikacji szczątków odnalezionych bohaterów. Natomiast Artur Piekarz (Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Lublin) zaprezentował zebranym podsumowanie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Lubelszczyźnie w 2018 r. Konferencję zakończyła wypowiedź Łukasza Pasztaleńca (OBPiI IPN Lublin) na temat dokumentacji śmierci w materiałach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

 

 

do góry