Nawigacja

Aktualności

Tablice na grobach weteranów - żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, Jastków - Tomaszowice, 16 maja 2023 r.

  • Tablica na grobie weterana bomb. Józefa Sadurskiego
    Tablica na grobie weterana bomb. Józefa Sadurskiego
  • Tablica na grobie weterana kan. Władysława Spasówki
    Tablica na grobie weterana kan. Władysława Spasówki

Zakończyły się prace związane z wykonaniem tablic pamiątkowych na grobach 2 weteranów z 2 Korpusu Polskiego: Józefa Sadurskiego (cmentarz parafialny w miejscowości Jastków) oraz Władysława Spasówki (cmentarz parafialny w miejscowości Tomaszewice gm. Jastków).

Józef Sadurski i Władysław Spasówka to dwaj z trzech żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pochodzących z terenu Gminy Jastków, których poza miejscem urodzenia, połączył również szlak bojowy, a po powrocie do kraju - ponownie miejsce zamieszkania. Trzeci z weteranów to Józef Reszka. 

 

Prace obejmowały wykonanie i zamontowanie na istniejących pomnikach nagrobnych  tablic z inskrypcjami poświęconymi weteranom.

Prace zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Działanie to wpisuje się w realizację projektu Szlak nadziei. Odyseja wolności, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

bomb. Józef Sadurski - s. Kacpra i Wiktorii, ur. 28 marca 1906 r. w m. Paulinów gm. Jastków, woj. lubelskie.

18 września 1939 r. w Łucku został wzięty do niewoli sowieckiej. Był przetrzymywany w obozach jenieckich w m. Karakub na Ukrainie, a następnie w Siewżełdorłagu w Komi RA i Juży (Juskim obozie NKWD), skąd 4 września 1941 r. został skierowany do miejscowości Tatiszczewo do tworzonej na terenie ZSRR armii gen. W. Andersa. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie służył w stopniu bombardiera w 1. Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej.  Do kraju powrócił w 1947 r. Zmarł 9 listopada 1980 r. w Lublinie, został pochowamy na cmentarzu parafialnym w miejscowości w Jastków.

Odznaczenia: Gwiazda za wojnę 1939-45, Gwiazda Italii, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino (1945 r.), Krzyż Walecznych (1946 r.), Medal Wojska (1946 r.) oraz Odznaka Pamiątkowa 2. Korpusu (1946 r.).

 

kan. Władysław Spasówka – s. Wojciecha i Marianny, ur. 10 kwietnia 1903 r. w m. Ożarów gm. Jastków pow. lubelski.

Odznaczenia: Gwiazda za wojnę 1939-45, Gwiazda Italii, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska.

18 września 1939 r. w Łucku został wzięty do niewoli sowieckiej. Był przetrzymywany w obozach jenieckich w m. Karakub na Ukrainie, a następnie w Siewżełdorłagu w Komi RA i Juży (Juskim obozie NKWD), skąd 4 września 1941 r. został skierowany do miejscowości Tatiszczewo do tworzonej na terenie ZSRR armii gen. W. Andersa. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie służył w stopniu kanoniera w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej). Do kraju powrócił w 1946 r.

Zmarł 16 kwietnia 1977 r., został pochowamy na cmentarzu parafialnym w miejscowości Tomaszowice gm. Jastków.

 

W 2022 r. na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, na wniosek Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, ww. groby zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, tworzonej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN (Józef Sadurski - nr ewidencyjny 3727; Władysław Spasówka - nr ewidencyjny 3726).

 

do góry