Nawigacja

Aktualności

#IPNMŁODYCH – Lublin, 1 czerwca 2023

1 czerwca 2023 r. w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie odbyła się II edycja projektu edukacyjnego pod nazwą „IPN Młodych” (#IPNmłodych).

W siedzibie Oddziału IPN w Lublinie, w kilku różnych miejscach na zewnątrz i wewnątrz, licznie zgromadzone dzieci i młodzież zaprosiliśmy do udziału w wielu aktywnościach!

 

Dzień rozpoczęliśmy od spektaklu teatralnego „Pszczoły i muchy” w wykonaniu „Teatru Kropka po Prostu” działającego przy IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Spektakl był wielokrotnie nagradzany na licznych festiwalach teatralnych, a jego inspiracją była wędrówka — nie tylko Dantego przez kilka piekielnych kręgów, ale przez ludzkie sumienia — w czasie i przestrzeni.

Tuż po zakończeniu spektaklu sala zamieniła się w prawdziwie biuro szyfrów, gdzie każdy mógł wziąć udział w warsztatach „Odszyfruj Polskę” prowadzonych przez Skautów Europy.

 

Drugą część sali przejęły przedszkolaki, które uczestniczyły w warsztatach „Zwierzęca Brygada”. Podczas zajęć dzieci poznawały historię Polski z perspektywy kilku niezwykłych zwierząt, które towarzyszyły naszym żołnierzom w czasie II wojny światowej i dzieliły z nimi niebezpieczeństwa oraz trudy wojny. Była to okazja do stworzenia pinów według własnego projektu z Misiem Wojtkiem, małpką Betty czy psem Kiwi z 300 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”.

Nasi goście wzięli również udział w warsztatach rysowania komiksu, które poprowadził Hubert Ronek – znany ilustrator oraz twórca serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1946” oraz „Aga, Adam i Hamlet. Na tropie tajemnic”. Grafik dzielił się z uczestnikami doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tworzenia komiksu, a co najważniejsze tajnikami kreowania głównych bohaterów.

Tuż obok uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie tworzyli animacje pełnometrażowe w technice poklatkowej z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych COBI. Starali się za pomocą klocków odtworzyć wybrane sceny z komiksu „Reduta Tynne”, który opisuje losy oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza i ich niezwykłej postawy na kresach wschodnich II RP. Por. SG Piotr Waseńczuk z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w historycznym mundurze KOP przybliżył uczestnikom historię tej formacji.

Kolejną atrakcją projektu była mobilna gra miejska „Na ratunek Matejce”, podczas której uczestnicy starali się uratować słynne obrazy Jana Matejki przed niebezpieczeństwem wojny, przemierzając ulice Lublina i podejmując prawdziwy wyścig z czasem. Zwycięzców nagrodziliśmy publikacjami IPN.

 

Parking Oddziału IPN zamieniono w galerię i pracownie malarską. Uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie malowały murale inspirowanego komiksem „Reduta Tynne”. Artystom towarzyszyli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy dzielili się z uczestnikami tajnikami pracy w SG oraz prezentowali sprzęt i wyposażenie używane podczas służby. Dużą popularnością cieszyły się także warsztaty z grupą szkoleniową „Partyzanci Lubelszczyzny”. Jej przedstawiciele przekazywali uczestnikom techniki przetrwania w lesie oraz trudnych warunkach terenowych: pozyskiwania i uzdatniania wody do spożycia, zdobywania pożywienia, rozpalania ognia czy budowania schronień. 

Było to również miejsce, w którym młodsi mogli przetestować różne gry podwórkowe z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków: klasy, wielkoformatowe bierki, cymbergaj, kółko i krzyżyk. W aktywnościach wspierały nas Przewodniczki - Skauci Europy, organizując gry ruchowe dla dzieci.

Księgarnia IPN zmieniła się w Pokój Zagadek poświęcony historii ratowania słynnych obrazów Jana Matejki w czasie II wojny światowej. Zadaniem uczestników było umieszczenie obrazów w zamkniętej skrzyni, tak aby zgodnie z historią przetransportować je na przedmieścia Lublina i ukryć pod ziemią. Klucz do kłódki można było zdobyć rozwiązując szereg zagadek i łamigłówek. Księgarnia była również biurem prasowym „Akcji Akredytacji”. Młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie oraz z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie otrzymała akredytacje i fotografowała całe wydarzenie, a ich zdjęcia były regularnie publikowane na profilach społecznościowych IPN.

 

Na parkingu przed Archiwum IPN zostały przedstawione stroje, artefakty i uzbrojenie polskie z XVII i XX w. Była to okazja do wysłuchania opowieści o polskich, sarmackich tradycjach, dziejach oręża polskiego czy też przedmiotach kultu religijnego. Swoje stanowisko zorganizowali rekonstruktorzy ze „Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39”. Uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej wyposażeniu armii polskiej w II RP, zarówno broni jak i systemom łączności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przedwojenna sanitarka i motocykl sokół.

We wnętrzu Archiwum IPN na uczestników czekało spotkanie z partyzantem z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, który opowiadał o umundurowaniu i uzbrojeniu podziemia komunistycznego. Czytelnia akt jawnych w czasie IPN Młodych stała się pracownią młodego archwisty, gdzie można było opracować i zeskanować dokumenty, a także przymierzyć strój archiwalny.

Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w tworzenie Projektu, jak również licznie przybyłym młodym uczestnikom… To dzięki Wam i dla Was tworzymy #ipnmłodych!

do góry