Nawigacja

Aktualności

Zapal światło wolności - akcja społeczna IPN

13 grudnia o godz. 19.30 zapal świecę w oknie i upamiętnij ofiary stanu wojennego

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan:

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu – We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.


Staraniem lubelskiego IPN w Lublinie (budynek Poczty Polskiej przy Placu Litewskim i siedziba IPN Lublin), Radomiu, Chełmie, Świdniku i Rykach 13 grudnia w godzinach wieczornych zostanie wyświetlona grafika zachęcająca do wzięcia udziału w akcji.

 • Grafika "Zapal światło wolności" na budynku IPN Lublin. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin
  Grafika "Zapal światło wolności" na budynku IPN Lublin. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin
 • Grafika "Zapal światło wolności" na budynku Poczty Polskiej przy Placu Litewskim w Lublinie. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin
  Grafika "Zapal światło wolności" na budynku Poczty Polskiej przy Placu Litewskim w Lublinie. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin
 • Grafika "Zapal światło wolności" w Chełmie. Fot. Facebook Miasto Chełm
  Grafika "Zapal światło wolności" w Chełmie. Fot. Facebook Miasto Chełm
 • Grafika "Zapal światło wolności" w Świdniku. Fot. Facebook Świdnik - wysokich lotów!
  Grafika "Zapal światło wolności" w Świdniku. Fot. Facebook Świdnik - wysokich lotów!
 • Światło wolności na budynku IPN Lublin. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin
  Światło wolności na budynku IPN Lublin. Fot. Dawid Florczak/IPN Lublin

 • Grafika "Zapal światło wolności" w Radomiu. Fot. Stage System
  Grafika "Zapal światło wolności" w Radomiu. Fot. Stage System
 • Grafika "Zapal światło wolności" w Rykach. Fot. Stage System
  Grafika "Zapal światło wolności" w Rykach. Fot. Stage System

do góry