Nawigacja

Aktualności

Nowa tablica informacyjna o zbrodniach niemieckich w Parku Rury – Lublin, 6 września 2021

Na początku września, dzięki staraniom Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie, obok pomnika wzniesionego na mogile ofiar niemieckich egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego na dawnych Rurach Jezuickich pojawiła się tablica informacyjna przybliżająca tragiczną historię tego miejsca.

 

 

Zwięzły tekst przygotowany w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej przedstawia podstawowe informacje o zbiorowej mogile ok. 500 osób zamordowanych przez funkcjonariuszy SS i niemieckiej policji z Lublina w latach 1940-1941. Na planszach znalazły się również zdjęcia ze zbiorów lubelskiego Archiwum Państwowego oraz Muzeum Narodowego w Lublinie.

Większość ofiar łączyć należy z przeprowadzoną przez niemieckiego okupanta na terenie Generalnego Gubernatorstwa w roku 1940 „nadzwyczajną akcją pacyfikacyjną” (tzw. akcją AB), czyli operacją likwidacji polskich elit oraz ich rodzin. Znajdujący się wówczas na obrzeżach miasta wąwóz na pograniczu Rur Jezuickich i Rur Wizytkowskich (obecnie Park Rury na granicy lubelskich dzielnic LSM i Czuby) był jednym z miejsc egzekucji uwiezionych na Zamku przedstawicieli polskiej społeczności Lublina, wśród których było wielu reprezentantów środowisk inteligenckich miasta i regionu. Większość ofiar została zamordowana w zbiorowych egzekucjach pomiędzy czerwcem i sierpniem 1940 r.

Aleja Miast Partnerskich w Parku Rury jest popularnym miejscem spacerów. Nie wszyscy z nich zdaje sobie jednak sprawę, że znajdujący się tu pomnik upamiętnia nie tylko ofiary miejsca straceń, ale jest też zbiorowym grobem kilkuset z nich.

 

do góry