Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika ofiar zbrodni sowieckiej – Czernięcin Poduchowny, 5 września 2021

Oprócz odsłonięcia pomnika uczestnicy uroczystości obejrzeli rekonstrukcję historyczną „Krew w rzece Por”

W Czernięcinie Poduchownym odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego mieszkańcom Czernięcina, Żurawi, Gaju Czernięcińskiemu, Wólki Czernięcińskiej i Turobina, którzy stali się ofiarami zbrodni dokonanej 19 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy sowieckiego i komunistycznego reżimu za wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego.


19 kwietnia 1945 r. sowiecki pluton pogranicza wraz z plutonem operacyjnym Komendy Powiatowej MO w Krasnymstawie dokonał zbrodni na mieszkańcach gminy Turobin. Wśród zamordowanych znaleźli się mieszkańcy gminy Turobin pochodzący z miejscowości: Czernięcin, Żurawie, Gaj Czernięciński, Wólka Czernięcińska i Turobin. Najmłodsza ofiara miała 17 lat, a najstarsza 58. Zamordowano 12 osób. Działania reżimu sowieckiego skierowane na mieszkańców spowodowane były współpracą okolicznych miejscowości ze strukturami podziemia niepodległościowego, które działało na tych terenach.​


 

 

Wydarzenie rozpoczęło się od rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez GRH „Wir” z Biłgoraja. Pokaz ten, zatytułowany „Krew w rzece Por” przedstawiał wydarzenia z 19 kwietnia 1945 r. Czynny udział w nim wzięła lokalna społeczność.

 

 

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do kościoła pw. św. Katarzyny w Czernięcinie Poduchownym. Gdzie odprawiona została msza św. w intencji ofiar prze dziekana dekanatu turobińskiego ks. Krzysztofa Adamowskiego i proboszcza Parafii św. Katarzyny ks. Bolesława Stępnika.

 

 

Po modlitwie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny. Tam przedstawiciele rodzin pomordowanych, organizatorzy wydarzenia i inicjatorzy budowy pomnika odsłonili monument.

 

 

Jako pierwsza, głos zabrała Beata Strzępka, Poseł na Sejm RP. Po niej przemówił Sławomir Zawiślak. Poseł na Sejm RP. Następnie list od wicepremiera Jacka Sasina przeczytała Zofia Wach. Głos zabrał także dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik. Przeczytał on również słowo od szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Na końcu list od wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego odczytał wójt gminy Turobin, Andrzej Kozina.

 

 


Organizatorzy:
IPN Lublin
Gmina Turobin
Szkoła Podstawowa w Czernięcinie Głównym
Stowarzyszenie Głos Bohatera
Fundacja Pamięci Narodów

do góry