Nawigacja

Aktualności

Konkurs. Europejski Dzień Ofiar Reżimów Totalitarnych – 23-30 sierpnia 2021

Weź udział w konkursie i stań w rywalizacji o nagrody: monety NBP oraz wydawnictwa i gry IPN

  • Konkurs. Europejski Dzień Ofiar Reżimów Totalitarnych – 23-30 sierpnia 2021
    Konkurs. Europejski Dzień Ofiar Reżimów Totalitarnych – 23-30 sierpnia 2021

Z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych zorganizowany został internetowy konkurs o pakcie Ribbentrop-Mołotow.


23 sierpnia 1939 r. Niemcy i Związek Sowiecki podpisały układ, który otworzył drogę do II wojny światowej i wszystkich jej konsekwencji, m.in. obozów koncentracyjnych, krematoriów i gułagów, a potem długich lat „zimnej wojny”, które dla wielu społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczały dalsze zniewolenie. W rocznicę podpisania tego porozumienia – znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow – obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami. W kolejnych latach uroczystości z udziałem ministrów sprawiedliwości państw unijnych odbywały się na Węgrzech, Litwie, Łotwie i w Estonii.


By wziąc udział w konkursie należy zapoznać się z regulaminem, wejść na stronę joinmyquiz.com lub zalogować się do aplikacji Quizizz.

Ważne! W miejscu "Twoja nazwa na platformie Quizizz to..." należy podać swój adres e-mail, przez który będziemy kontaktować się ze zwycięzcami.

Kod dołączenia do gry: 2782 2166

Gra będzie aktywna od 23 do 30 sierpnia 2021 do godz. 16.00.


Co można wygrać?

Nagrodą za zajęcie I-go miejsca jest moneta okolicznościowa z serii Odkryj Polskę – Brama Żuraw w Gdańsku o nominale 5 z ufundowana przez oraz Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie oraz gry i publikacje ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
  • Awers i rewers monety NBP Odkryj Polskę – Brama Żuraw w Gdańsku o nominale 5 zł
    Awers i rewers monety NBP Odkryj Polskę – Brama Żuraw w Gdańsku o nominale 5 zł
Nagrodą za zajęcie II-go miejsca są gry i publikacje ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
 
Nagrodą za zajęcie III-go miejsca są gry i publikacje ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
 
Dowiedz się więcej o monetach kolekcjonerskich NBP.

Fundatorzy nagród: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie
do góry