Nawigacja

Aktualności

45. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza. Uroczystości w Trablicach-Pelagowie – 15-18 sierpnia 2021

W Trablicach-Pelagowie odbyły się uroczystości upamiętniające postać bohaterskiego duchownego

Ks. Roman Kotlarz brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach i w rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią 18 sierpnia 1976 r.  Sprawcy nie zostali ukarani.

Dowiedz się więcej o ks. Kotlarzu.


15 sierpnia w kościele pw. Matki Boskeij Częstochowskiej w Trablicach-Pelagowie odbył się koncert "Matko ratuj!" poświęcony ks. Romanowi Kotlarzowi.

Wystąpili: Olga Bończyk (narrator), Ewa Spanowska (sopran), Karol Lizak (tenor) i Robert Grudzień (organy). Scenariusz opracowała Anna Drela.

 

 

18 sierpnia w Pelagowie odbyły się uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza. Uczestnicy przemaszerowali z kościoła parafialnego w Trablicach-Pelagowie pod Przystanek Historia IPN-Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza i tam złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym duchownego. Tam też rodzina ks. Kotlarza: Mieczysława Forystek i Eugeniusz Kotlarz przekazali Izbie odznaczenia przyznane pośmiertnie duchownemu przez Prezydenta RP - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenia odebrali Marcin Krzysztofik, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie oraz Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala.

 

 

Wielu uczestników zainteresowała wystawa „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Millenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956-1966/1967” przygotowanej przez pracowników lubelskiego IPN

Honorowym gościem uroczystości rocznicowych w Pelagowie był m.in. nowy ordynariusz radomski - ks. biskup Marek Solarczyk. Hierarcha odprawił mszę świętą w intencji ks. Kotlarza i zapewnił, że Kościół radomski jest żywo zainteresowany przebiegiem procesu beatyfikacyjnego duchownego z Pelagowa. Zainteresował się też działalnością Przystanku IPN w Pelagowie i podejmowanymi tam działaniami edukacyjnymi.

 

 


Organizatorzy:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Urząd Gminy Kowala

 

do góry