Nawigacja

Aktualności

Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim – koncert – Lublin, 1 sierpnia 2021 [WIDEO]

Wspólnym śpiewem oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim i uczestnikom akcji "Burza"

1 sierpnia o godz. 20.00 na Placu Litewskim w Lublinie odbył się koncert „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Lublinie. Część piosenek patriotycznych, powstańczych i wojskowych śpiewano z publicznością. W tym celu przygotowano specjalnie na tę okazję śpiewnik z tekstami piosenek. Słowa piosenek wyświetlano także na telebimie. 

Wszystko po to, by uczcić Powstańców Warszawskich i uczestników akcji „Burza”. Chcieliśmy, by do tego wspólnego hołdu mogli czynnie włączyć się wszyscy uczestnicy koncertu. Wspólnym śpiewem oddaliśmy hołd tym, którzy wtedy stanęli w obronie Polski. Nie zabrakło również dawki wiedzy historycznej, która przypomniała uczestnikom koncertu o naszych bohaterach. Na telebimie, oprócz tekstów piosenek, wyświetlono także zdjęcia z II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, co choć trochę zbliżyło nas do atmosfery tamtych dni.

 

 

Transmisję telewizyjną z koncertu przeprowadziła TVP 3 Lublin.

Wydarzenie było częścią oficjalnych lubelskich obchodów rocznicowych upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego i akcję „Burza”.


Głównym celem „Burzy” było podkreślenie woli walki z Niemcami, nawet w sytuacji niekorzystnego stosunku sił, i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich, które Sowieci po agresji 17 września 1939 r. uważali za część ZSRS. W akcji „Burza” na Lubelszczyźnie wzięło udział około 20 tys. partyzantów (w okresie 20-29 lipca 1944). Cele militarne zostały zrealizowane w prawie 100 proc.: sparaliżowano odwrót niemiecki i wypędzono ich wojska oraz zaopatrzono się w uzbrojenie. Żołnierze AK, którzy w drugiej połowie lipca podjęli walkę z Niemcami na Lubelszczyźnie oraz w Rzeszowskiem i oswobodzili własnymi siłami wiele miejscowości, byli rozbrajani, aresztowani i zsyłani do ZSRS. Podobnie potraktowano przedstawicieli polskiej administracji cywilnej.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Lubelszczyzny.


Wydarzenie „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.


Organizatorzy wydarzenia:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Miasto Lublin
NSZZ „Solidarność” Region Środkowowschodni
Parafia Cywilno-Wojskowa pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie

 

do góry