Nawigacja

Aktualności

Ekspozycja wystawy „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej” – Lublin, 15 marca-16 kwietnia 2021

15 marca 2021 na Placu Jana Kochanowskiego (przed kościołem pobrygidkowskim) w Lublinie odbyło się otwarcie wystawy „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik. Po nim głos zabrał autor ekspozycji – Adrian Lesiakowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie). Autor opowiedział o poszczególnych panelach wystawy, które zawierają ogrom informacji o tym jak Polacy codzienną pracą działali ku dobru Polski. Odniósł się również do wątku regionalnego. Zaznaczył, że gdy mowa o pracy organicznej często pomija się Lubelszczyznę – niesłusznie. W regionie lubelskim również działało wiele osób, które poświęcało się obowiązkom patriotyczny. Jeden z przykładów to Izabela Czartoryska, która w Świątyni Sybilli w Puławach gromadziła pamiątki narodowe, co stało się zaczynem pierwszego muzeum na ziemiach polskich.

 

 

Wystawa na Placu Jana Kochanowskiego eksponowana będzie do 16 kwietnia. Wszystkie panele można również obejrzeć online. Opublikowana została również elektroniczna wersja katalogu dotyczącego wystawy [PDF].

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, szef sztabu brygady wielonarodowej w Lublinie płk Michał Małyska i przedstawiciel prezydenta miasta Lublina Zdzisław Niedbała.

List do uczestników wydarzenia skierował szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

 


Ekspozycja światło dzienne ujrzała po raz pierwszy w Lublinie. Celem wystawy jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Ekspozycja pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą.

Wystawa wskazuje podstawowe powiązania przyczynowo-skutkowe, dostarcza wiedzy o głównych ideach, instytucjach, wydarzeniach i osobach zaangażowanych w opisywaną działalność, a także materiału do dalszych skojarzeń historycznych i społecznych, a przede wszystkim daje odbiorcom materiał porównawczy do własnych przemyśleń i poszukiwań.

Ekspozycja jest skierowana głównie do uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej, studentów, zwłaszcza do młodzieży ciekawej nowej wiedzy i ambitnej, a także do szerokiego grona odbiorców.

Wystawa składa się z 30 plansz podzielonych na 3 okresy historyczne (przedrozbiorowy, porozbiorowy, międzywojenny) oraz planszy tytułowej i dwu wstępnych.

Autorem wystawy jest Adrian Lesiakowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie).


 

do góry