Nawigacja

Aktualności

Obchody 40. rocznicy Świdnickiego Lipca – Świdnik, 11 lipca 2020

W sobotę w Świdniku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce latem 1980 r. W zakładach pracy na Lubelszczyźnie doszło wówczas do strajków pracowniczych spowodowanych podwyżką cen żywności. W następnych miesiącach fala oporu rozlała się na całą Polskę i zapoczątkowała erę „Solidarności”.

 

 

Uroczystości rozpoczął przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A, Andrzej Kuchta. Odbywały się one na terenie zakładu,  gdzie doszło do strajków, a 11 lipca 1980 r. władze fabryki podpisały porozumienie ze strajkującymi. Głos zabierali: prezes IPN, dr Jarosław Szarek; Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; poseł na Sejm RP Robert Winnicki; wojewoda lubelski, Lech Sprawka i przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. W uroczystościach brał także udział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. 

 

 

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył w swym przemówieniu, że bez pierwszego porozumienia podpisanego w Świdniku 11 lipca 1980 r. nie byłoby tych późniejszych, m.in. na Wybrzeżu.

– Władza komunista została zmuszona przez kilkutysięczną załogę zakładów w Świdniku do ustępstw. To był pierwszy kamień, który wywołał lawinę. W następnych dniach stanęły zakłady w Lublinie. Władza nie mogła już przemilczeć tego protestu. Dwa miesiące później strajkowały setki tysięcy ludzi (…). To była walka o prawdę. „Solidarność” przyniosła wolność milionom Polakom. To także zasługa strajkujących ze Świdnika – mówił dr Szarek.

 

 

Po złożeniu kwiatów, obchody przeniosły się do Kościoła NMP Matki Kościoła w Świdniku, gdzie wierni modlili się w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie pokazano spot IPN o narodzinach „Solidarności” a Norbert „Smoła” Smoliński wykonał przejmujący recital historyczno-patriotyczny połączony z pokazem multimedialnym.


Przypominamy o wystawie IPN pt. Tu rodziła się „Solidarność”, którą można oglądać w Świdniku. Od 13 do 20 lipca będzie dostępna w Lublinie na placu Łokietka, a w dniach 21–27 sierpnia – w Puławach na skwerze Niepodległości.

 

 

Z okazji obchodów uruchomiona zostanie strona swidnickilipiec.pl oraz powstał teledysk Monika Kowalczyk & Javeure – Dla Tych (feat. Łukasz Jemioła, Weronika Boczek & Iwo).

 

 


Partnerem wydarzenia był IPN Lublin.

do góry