Nawigacja

Aktualności

Eliminacje do I Ogólnopolskiego Turniej „Misia Wojtka” – Lublin, 28 marca 2019

28 marca  w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbyły się lubelskie eliminacje do I Ogólnopolskiego Turnieju „Misia Wojtka”.  W zawodach wzięły udział 4 osobowe drużyny uczniów szkół podstawowych. Rywalizowali w dwóch kategoriach: kadeci (klasy 4-6) oraz juniorzy (klasy 7 i 8 oraz gimnazjaliści). Drużyny, które zajęły I miejsce w regionalnych rozgrywkach dostały się do wielkiego finału, który odbędzie 20–22 maja 2019 w Wesołej na terenie 1 Brygady Pancernej.

 

„Miś Wojtek” to edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat; przeciętny czas rozgrywki to ok. 30 min. Odwołujący się do realiów II wojny światowej „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy aż do Szkocji. Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały Niemcy i Związek Sowiecki. Z ziem okupowanych przez ZSRS tysiące polskich rodzin wywieziono wówczas pociągami w głąb Rosji. W 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki. Wtedy Józef Stalin wyraził zgodę, aby z wywiezionych i osadzonych w obozach pracy Polaków utworzyć polskie wojsko. Po pogorszeniu się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRS, aby wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami. W drodze do Iranu wyniszczeni i wygłodzeni uciekinierzy ze Związku Sowieckiego kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Nadali mu imię Wojtek i wcielili do polskiej armii. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. Dzielił ich dole i niedole, radości i smutki, dając im wiele okazji do uśmiechu i pomagając w potrzebie. Pilnował wyposażenia, a w czasie słynnej bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję. W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża.

 

Juniorzy
  • 1 miejsce - Szkoła Podstawowa i. Józefa Piłsudskiego w Mełgwi
  • 2 miejsce - ex aequo​ dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie
  • 3 miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stołpiu

Kadeci
  • 1 miejsce - Zespół Szkół im. ks.  Stanisława Brzóski w Zalesiu
  • 2 miejsce - Zespół Szkół im. ks.  Stanisława Brzóski w Zalesiu
  • 3 miejsce - ex aequo​ Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach i Szkoła Podstawowa w Opatkowicach

 

 

 

do góry