Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie zajmuje się szeroko rozumianą edukacją historyczną. W naszej działalności współpracujemy z wieloma podmiotami, zarówno z sektora rządowo-samorządowego, jak i organizacjami społecznymi, ekspertami akademickimi oraz pasjonatami historii. W roku szkolnym 2020/2021 podobnie jak w latach ubiegłych działania edukacyjne powiązane będą z ważnymi datami z najnowszej historii Polski. Jesienią 2020 w dalszym ciągu będziemy obchodzić 40. Rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W roku 2021 przypomnimy wydarzenia radomskiego Czerwca 1976 r. W tym też roku przypada 55. rocznica Milenium Chrztu Polski i konkurencyjnych wobec niej obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Chcielibyśmy przybliżyć w naszej ofercie przebieg tych wydarzeń na Lubelszczyźnie.
W nadchodzącym roku szkolnym chcielibyśmy zaoferować Państwu kilka nowych propozycji edukacyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom chcemy przenieść część aktywności edukacyjnej do sfery wirtualnej, zarówno w postaci gotowych materiałów do wykorzystania przez uczniów i nauczycieli jak i prowadzenia warsztatów i zajęć w formie e-learningu. Jedną z takich nowości jest cykl wirtualnych spacerów po Lublinie przybliżających życie codzienne miasta w przełomowych momentach najnowszej historii Polski. Kontynuować będziemy zapoczątkowaną już serie krótkich filmów edukacyjnych poświęconych ważnym postaciom i wydarzeniom z dziejów naszego kraju. Jesienią 2020 r. przygotowujemy również dla nauczycieli objazd edukacyjny „Śladami zagłady Żydów na Lubelszczyźnie”.
Naszą ofertę edukacyjną kierujemy nie tylko do uczniów i nauczycieli. Choć przygotowana jest ona z myślą przede wszystkim o tych dwóch grupach odbiorców to liczymy, iż każda osoba zainteresowana historia najnowszą znajdzie dla siebie coś interesującego wśród przygotowanych przez nas propozycji.