Nawigacja

Komunikaty

Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej – ofiary Zbrodni Katyńskiej, Kalwaria Pacławska, 28 września 2022

Anna Sadownik
Data publikacji 28.09.2022

28 września 2022 roku Mszą św. o godz. 12.00 w Kalwarii Pacławskiej rozpoczną się uroczystości upamiętniające funkcjonariuszy Policji Państwowej pochodzących z miejscowej parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego, ofiary Zbrodni Katyńskiej. W odsłonięciu tablicy upamiętniającej zamordowanych policjantów udział weźmie Prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kalwaria Pacławska – upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej

Po Mszy św. nastąpi przemarsz na miejsce upamiętnienia, gdzie odbędzie się apel pamięci. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko zaprezentuje sylwetki zamordowanych przez Sowietów funkcjonariuszy Policji Państwowej. Następnie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz wręczenie odznaczeń policyjnych. 

W dniach 13 września – 30 listopada 2022 r. w sali wystawowej klasztoru franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej prezentowana będzie wystawa IPN „Zbrodnia katyńska”.

Żurawica – spotkanie z prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim

Przed uroczystościami w Kalwarii Pacławskiej, o godz. 11.30 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy, będzie możliwość spotkania z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim. Obecność prezesa IPN w Żurawicy jest związana z promocją „Gry Szyfrów”, edukacyjnym projektem gamingowym IPN, który będzie dostępny na parkingu przy Urzędzie Gminy Żurawica w Mobilnym Showroomie:

https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/170812,Gra-Szyfrow-rusza-w-Polske-Zurawica-28-wrzesnia-2022.html

***
Funkcjonariusze Policji Państwowej pochodzący z parafii Kalwaria Pacławska – ofiary zbrodni katyńskiej – uhonorowani na tablicy

 

Tablica upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej w Kalwarii Pacławskiej.

Jan Jurysta  starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Józefa i Anieli z Brożyniaków, urodzony 12 lipca 1896 r. w Pacławiu. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. Od 28 sierpnia 1916 r. do 30 października 1918 r. w armii austriackiej. Następnie od 1 stycznia 1919 r. w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie (powiat  jarosławski) i Hrebennem (powiat rawski). Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. 

Edward Misiński  starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Jana i Karoliny, urodzony 6 września 1893 r. w Nowosiółkach. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. W Policji Państwowej od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa 
w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921 Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. 

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

Oddział IPN w Rzeszowie:
dr Marcin Bukała
OBBH IPN Oddział w Rzeszowie
tel. (17) 860 60 24
 

do góry