Nawigacja

Komunikaty

Uroczystości z udziałem prezesa IPN w 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego: Tarnów – Kraków, 27 września 2022

27 września 2022 r. w Tarnowie i Krakowie odbędą się uroczystości związane z Dniem Polskiego Państwa Podziemnego, w których weźmie udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. O godz. 11.00 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie (ul. Traugutta 1) prezes IPN wręczy nagrody laureatom mobilnej gry miejskiej dla uczniów z całego powiatu tarnowskiego, zatytułowanej „Polskie Państwo Podziemne”. Rocznicowe uroczystości w Krakowie z udziałem prezesa IPN odbędą się o godz. 15.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

  • 83. rocznica powstnia Polskiego Państwa Podziemnego
    83. rocznica powstnia Polskiego Państwa Podziemnego

Gala i spektakl w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie

Prezes IPN dr Karol Nawrocki o godz. 11.00 w Centrum Sztuki Mościce przy ul. Traugutta 1 w Tarnowie wręczy nagrody laureatom mobilnej gry miejskiej dla uczniów z całego powiatu tarnowskiego, zatytułowanej „Polskie Państwo Podziemne”.

Po wręczeniu nagród, w sali Centrum Sztuki Mościce o godz. 11.35 zostanie zaprezentowany spot pt. „Armia Krajowa” i materiał o Polskim Państwie Podziemnym. Natomiast o godz. 11.45 artyści Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Janusza Wierzgacza wystawią spektakl słowno-muzyczny pt. „Franciszek Niepokólczycki – bohater, patriota, człowiek”.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie

Ceremonia, w asyście wojskowej, z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – poświęcona pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej – rozpocznie się o godz. 15.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie. O godz. 17.20 nastąpi złożenie kwiatów pod  tablicą upamiętniającą organizację „Żegota”.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej, wojewoda małopolski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

***

27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego utworzył Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację, mającą kontynuować walkę z obu okupantami. Dla upamiętnienia tej daty w 1998 r. Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Mimo okupacji ziem RP przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych (4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 r. przekształcił ZWZ w Armię Krajową), PPP obejmowało m.in. administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi RP na uchodźstwie.

Więcej:

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

Oddział IPN w Krakowie:
Asystenci prasowi:
Janusz Ślęzak
tel. (12) 421 19 61, kom. 881 014 904
​janusz.slezak@ipn.gov.pl 

Żaneta Wierzgacz
tel. (12) 421 19 61, kom. 666 010 614
zaneta.wierzgacz@ipn.gov.pl

 
 
do góry