Nawigacja

Aktualności

„Przeszliśmy-Niepokonani” 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir – Lublin, 9–11 lutego 2020

W Lublinie odbyły się trzydniowe obchody 80. rocznicy wywózek Polaków w głąb Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, podczas których są upamiętniane ofiary tamtych wydarzeń

W 2020 r. przypada 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego 1940 r. władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich  przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. ludzi. W nieludzki warunkach transportowano ich na nieludzką ziemię. W czasie transportu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.

By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, w Lublinie zorganizowane zostały trzydniowe obchody: „Przeszliśmy-Niepokonani” 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. W uroczystościach uczestniczyli Sybiracy - w tym 98-letnia Wanda Gdula-Krzyśków - najstarsza Sybiraczka żyjąca w Lublinie.

W niedzielę 9 lutego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary masowych deportacji. Wierni modlili się w ich intencji w Kościele Pobrygidkowskim, a następnie przeszli pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie zostały złożone kwiaty. Lubelski IPN reprezentował szef lubelskiego oddziału Marcin Krzysztofik oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie Magdalena Śladecka.

Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie, Janusz Pawłowski, przypomniał tragiczną historię, która spotkała obywateli II RP wywiezionych w głąb państwa sowieckiego. Zaznaczył, że mimo krzywdy jaka ich spotkała Sybiracy nie czują nienawiści, ponieważ przebaczyli swoim oprawcom. Dodał jednak, że przebaczenie nie równa się zapomnieniu i będą pielęgnować pamięć o tym co się stało. O pomoc w tym poprosił młodzież.

 

W poniedziałek 10 lutego w XXVII LO w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie finału IV edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”. Uczniowie zostali nagrodzeni w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i multimedialnej.

Prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski z KUL ekspert od losów polskich zesłańców na Syberię wygłosił wykład na temat tego jak wyglądała sytuacja Polaków deportowanych w głąb carskiej Rosji i a później państwa sowieckiego. Tragiczną historię przedstawił na przykładzie rodziny Migurskich.

Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie wręczył na ręce dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcina Krzysztofika pamiątkowy medal wydany z okazji 90-lecia powstania Związku Sybiraków. W ten sposób podziękował za niezwykle owocną współpracę, która między instytucjami trwa już od lat.

Zaprezentowana została także ekspozycja stała „A myśmy szli i szli – niepokonani” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Wystawa ta została stworzona z materiałów źródłowych i ikonograficznych zebranych przez społeczność XXVII LO w Lublinie.

 

Ostatni, trzeci, dzień uroczystości odbył się w budynku IPN Lublin. Wydarzenie rozpoczęto od śpiewania Hymnu Sybiraków przez chór z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

O projekcie edukacyjno-patriotycznym „80-lecie wywózek na Syberię” opowiedziała Renata Bielecka, dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie. Na scenę  zostali zaproszeni również uczestnicy projektu: dyrektorowie, nauczyciele i uczniowie.

Następnie przyszedł czas na występ artystyczny, będący hołdem młodzieży dla Sybiraków. Zaangażowani w niego byli uczniowie lubelskich placówek oświatowych: XXVII LO, Bursy Szkolnej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 51. Poezją, prozą, śpiewem i kwiatami młodzi ludzie podziękowali żyjącym zesłańcom na Sybir i okazali pamięć tym Sybirakom, którzy już odeszli. Również Sybiracy złożyli podziękowania instytucjom i osobom zaangażowany w organizację obchodów.

Swoimi odczuciami na temat uroczystości i historii Sybiraków podzieliła się dyrektor XXVII LO Urszula Łapińska-Łubniewska. Przejmującą i smutną historię o swoim zesłaniu na Sybir opowiedziała Krystyna Mateuszuk z lubelskiego Związku Sybiraków.

Dariusz Śladecki (prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Lublinie) dokonał premiery komiksu „Zesłańcy Sybiru. Nigdy nie zapomnieliśmy kim jesteśmy”. Jedną z bohaterek komiksu jest wcześniej wspomniana Sybiraczka Krystyna Mateuszuk.

 

 

Zastępca dyrektora Narodowego Banku Polskiego Oddział w Lublinie, Tomasz Czekoński zaprezentował kolekcjonerskie monety z motywami historyczno-patriotycznymi.

Całe wydarzenie zakończył występ Norberta „Smoły” Smolińskiego z dotąd nieprezentowanym repertuarem o Sybirakach. Artyście towarzyszyły młode talenty z XXVII LO, które zostały wyłonione podczas wcześniejszych przesłuchań. 

 

 

 

Organizatorzy:

  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
  • Związek Sybiraków Oddział w Lublinie
  • XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie
  • Bursa Szkolna nr 2 w Lublinie

Partner:

  • Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Lublinie

Patronat Honorowy:

  • Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
  • Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
  • Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk
  • Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk
  • Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko

Patronat medialny:

  • TVP 3 Lublin
  • Radio Lublin
  • Biuletyn IPN
  • Dzieje.pl
  • Dziennik Wschodni

 

do góry