Nawigacja

Aktualności

Lubelszczyzna upamiętniła 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – 10-15 grudnia 2019

 

10-15 grudnia na Lubelszczyźnie odbyły się wydarzenia, mające na celu upamiętnienie ofiar wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Nie zabrakło lekcji historii dla młodzieży oraz oficjalnych uroczystości. Coroczna inscenizacja historyczna odbyła się w tym roku w Puławach przed bramą Zakładów Azotowych Puławy S.A.

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na budynkach w Lublinie, Radomiu, Chełmie i Rykach została wyświetlona grafika „Zapal Światło Wolności”. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Ostatnim aspektem obchodów były uroczystości w Tarnogrodzie, podczas których został upamiętniony Józef Giza. Ten 24-letni górnik pochodzący z Zamojszczyzny zginął 16 grudnia 1981 r. w czasie pacyfikacji kopalni przez oddziały ZOMO.


 

 

Obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego rozpoczęły się 10 grudnia w lubelskim IPN od aspektu edukacyjnego. Młodzież na lekcji historii mogła poznać jak wyglądały przygotowania reżimu komunistycznego do 13 grudnia 1981 r. Dowiedzieli się jakie represje i prześladowania spotkały opozycjonistów demokratycznych oraz kto za nie odpowiada.

Lekcję poprowadził dr Marcin Dąbrowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Lublin.

 

 

Po solidnej dawce wiedzy historycznej grupa młodzieży odjechała zabytkowym pojazdem do policyjnej Izby Pamięci, gdzie mogła zobaczyć jak wyglądały mundury i sprzęt, którym posługiwali się milicjanci w czasie stanu wojennego.

Organizatorami lekcji we współpracy z lubelskim IPN byli: Fundacja Ruch Solidarności Rodzin oraz Gmina Lublin.

13 grudnia przed bramą Zakładów Azotowych Puławy S.A  odbyła się rekonstrukcja historyczna i zostały złożone kwiaty przed pomnikiem.  Strajk w Zakładach Azotowych Puławy wybuchł 13 grudnia 1981 roku i był jednym z najdłuższych w Polsce, bowiem utrzymywał się do 19 grudnia. Choć jego przebieg był dramatyczny, to jednak udało się uniknąć rozlewu krwi. Wykonawcami rekonstrukcji byli uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie oraz Bractwo rycerskie imienia Xsięcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na potrzeby rekonstrukcji wypożyczono zabytkowe pojazdy z MPK i komendy wojewódzkiej. Dużo wrażeń dostarczyła niebieska Nysa będąca własnością  lubelskiej „Solidarności”.

 

 

Obchody przeniosły się do Lublina. Na Placu Litewskim został ułożony krzyż ze zniczy ku pamięci ofiar stanu wojennego. W tym samym czasie w Lublinie, Radomiu, Chełmie i Rykach wyświetlono grafikę zachęcającą do wzięcia udziału w akcji IPN "Zapal światło wolności". 

 

 

W Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie odbył się Koncert Pieśni Niepokornej w wykonaniu młodzieży. Krótki solowy występ dał również Norber Smoła Smoliński z reprtuarem pieśni patriotycznych i pokazem zdjęć ze strajków działaczy opozycji demokratycznej z czasów PRL. Następnie odbyłą się msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar stanu wojennego. Ks. prałat Tadeusz Pajurek w swoim kazaniu zwrócił uwagę na rolę Kościoła katolickiego w tym ponurym czasie. 

 

 

Ostatnim punktem piątkowych obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

 

15 grudnia w koście pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie odbyła się msza św. w intencji ofiar stan wojennego, 24-letninego górnika z Zamojszczyzny Józefa Gizy, który zginął 16 grudnia podczas pacyfiakcji strajku przez oddziały ZOMO. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny i złożyli wieńce przy grobie Gizy.

Komitet organizacyjny:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidaraność Region Środkowowschodni
Wojewoda Lubelski
Marszałek Województwa Lubelskiego
Prezydent Miasta Lublina
Lubelski Kurator Oświaty
Fundacja Ruch Solidarności Rodzin

 

 

do góry