Nawigacja

Aktualności

Odsłonięto tablicę upamiętniającą postać ppłk. Jana Kucharczaka – Lublin, 6 grudnia 2019

6 grudnia przy ul. Wieniawskiej 12 w Lublinie (budynek TUiR Warta S.A.) odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać ppłk. Jana Kucharczaka.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik, który zaznaczył jak ważne jest upamiętnianie takich postaci jak ppłk Jan Kucharczak w przestrzeni miejskiej. Podziękował również przedstawicielowi Warty za wykazanie się wrażliwością patriotyczną, historyczną i udzieleni zgody na umieszczenie tablicy na budynku.

 

 

Następnie życiorys ppłk. Kucharczaka przybliżył zebranym naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie dr hab. Jacek Romanek. Opowiadając o upamiętnianej postaci zaznaczył jego niezłomną postawę walki z okupantem niemieckim i sowieckim.

 

 

Szef lubelskiego IPN, wraz z wicewojewodą lubelskim Robertem Gmitruczukiem, posłem na Sejm RP Przemysławem Czarnkiem i przedstawicielem rodziny odsłonili tablicę upamiętniającą ppłk. Jana Kucharczaka.


Ppłk Jan Kucharczak (1903-1962) był uczestnikiem powstań śląskich, oficerem artylerii Wojska Polskiego, obrońcą Ojczyzny w wojnie 1939 r., więzionym przez Niemców żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, szefem III oddziału sztabu komendy okręgu Lublin Armii Krajowej, współautorem planu akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, współzałożycielem Antykomunistycznego Demokratycznego Związku Walki o Niepodległość (DZWON). Był więziony przez komunistów na Zamku Lubelskim i w Warszawie w latach 1945-1946 i 1952-1956, odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy, krzyżem niepodległości, złotym krzyżem zasługi z mieczami, krzyżem na śląskiej wstędze waleczności i zasługi I klasy.

W latach okupacji niemieckiej mieszkał przy ul. Wieniawskiej w Lublinie. Tablicę pamiątkową na wniosek rodziny ufundowało Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie.

do góry