Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Akcja »Żegota« Polski Podziemnej” – Lublin, 22 marca 2019

22 marca w głównym budynku Poczty Polskiej w Lublinie (ul. Krakowskie Przedmieście 50) zostało otwarta ekspozycja „Akcja »Żegota« Polski Podziemnej”. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miejsca Artur Janczarek, Dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Lublinie, który opowiedział o idei powstania wystawy i zbliżającym się Narodowym Dniu Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką (24 marca).

 

 

Następnie po nim wypowiedział się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Zaznaczył m.in., że bardzo ważne jest, by tę wystawę mogli zobaczyć młodzi ludzie. Odniósł się również do sytuacji międzynarodowej, gdy niedawno Polacy byli oskarżani o antysemityzm. Uznał to za bardzo krzywdzące oskarżenia kierowane w stronę narodu, z którego pochodzi najwięcej odznaczonych medalami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Po nim głos zabrał dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik. Szef lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nawiązał w swej wypowiedzi do obecnej Heleny Kuśmierz, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, której rodzina ukrywała Żydów podczas II wojny światowej i tragicznych losów jakie spotkały Polaków za udzieloną pomoc wyznawcom judaizmu. Następnie przyszła kolej na dr. Janusza Kłapcia (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Lublin), który wygłosił krótką prelekcję na temat działalności „Żegoty”.

 

 
Organizatorami wydarzenia byli Poczta Polska w Lublinie i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc od momentu otwarcia. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 7-21 i w soboty od 7 do 14.

 

do góry