Nawigacja

Aktualności

Otwarcie Przystanku Historia IPN w Żytomierzu – 24 listopada 2018

W Żytomierzu IPN otworzył kolejny na Ukrainie Przystanek Historia. Opiekować się nim będzie lubelski oddział IPN

O otwarcie Przystanku Historia IPN w Żytomierzu zwróciła się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Jarosława Szarka, Wiktoria Laskowska-Szczur, która przewodniczy Żytomierskiemu Obwodowemu Związkowi Polaków na Ukrainie. Chcemy, żeby historia Polski docierała wszędzie tam, gdzie są nasi rodacy – niezależnie od granic. Mamy już działające Przystanki Historia w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Brukseli, Grodnie czy Lwowie. Teraz przyszedł czas na Żytomierz i tego zadania podjął się lubelski IPN.

Najpierw w żytomierskiej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci, które poprowadzili przedstawiciele Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Polska młodzież przybyła tłumnie na spotkanie i doskonale bawiła się, grając w gry edukacyjne wydane przez Instytut. Cieszyli się z możliwości poznania polskiej historii i pytali, kiedy odwiedzimy ich następnym razem. Ogromne zapotrzebowanie na naukę o dziejach Polski zgłaszali również nauczyciele. 

Oficjalnego otwarcia dokonał szef Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wraz dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN Adamem Hlebowiczem i szefem lubelskiego oddziału IPN Marcinem Krzysztofikiem. Przy otwarciu obecni byli także konsul RP w Winnicy Damian Ciarciński, przedstawciele katolickiego duchowieństwa oraz samorządowych władz Ukrainy. Szef IPN stwierdził, że Przystanek Historia IPN w Żytomierzu skierowany jest do młodych ludzi, którzy pragną poczuć związek z ojczyzną. Po nim przemowił dyrektor Hlebowicz, który podkreślił wielkie znaczenie zagranicznych Przystanków Historia dla edukacji polskich dzieci. Następnie szef lubelskiego IPN zapowiedział, że jego oddział będzie opiekować się żytomierskim przystankiem jak najlepiej oraz dodał, że obejmie on również okolice Żytomierza.  Na zakończenie wykład „Jutrzenka wolności – Listopad 1918 r.”  wygłosił dr hab. Tomasz Panfil (OBEN IPN Lublin). 

Przystankiem Historia IPN w Żytomierzu będzie opiekował się lubelski oddział Instytutu: 3-4 razy do roku organizowane będą wyjazdy prelegentów i edukatorów, którzy przeprowadzą zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli oraz wykłady dla zainteresowanych. Planowana jest stała obecność wystaw historycznych.

Równocześnie z otwarciem żytomierskiego Przystanku Historia odbyła się prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez IPN z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedstawiciele Instytutu wzięli również udział w obchodach rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie i złożyli kwiaty pod pomnikiem Płaczącego Anioła, poświęconego ofiarom tej komunistycznej zbrodni. 

Odwiedzili także groby Polaków na żytomierskim cmentarzu, m.in. rodziców Ojca Niepodległości Ignacego Jana Paderwskiego.

do góry