Nawigacja

Aktualności

Konopne i niepodległość. Wykład dr. Mariusza Sawy – 14 października 2018

14 października w niewielkiej wsi Konopne z inicjatywy sołtysa Mirosława Daniluka zorganizowano obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ich ramach odbyły się koncerty, występy artystyczne, wystawa obrazów i degustacja lokalnych serów.

Dr Mariusz Sawa z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie wygłosił prelekcję poświęconą mieszkańcom Konopnego, którzy na przestrzeni XX stulecia byli zaangażowani w walkę na rzecz wolności, bądź ponieśli śmierć w tragicznych okolicznościach. Mówił m.in. o „opornym” unicie Mikołaju Ciuckim, który w 1904 roku pielgrzymował do Rzymu, a później wyemigrował do USA, chłopach z Konopnego, którzy pełnili służbę w wojskach II RP, zamordowanych w okresie II wojny światowej braciach Tadeuszu i Bronisławie Prystupach oraz rodzinie Piotrowskich, konopelskich Żydach wywiezionych do obozu koncentracyjnego Auschwitz, zamordowanych po wojnie Ukrainkach Marii Czajkowskiej i Katarzynie Chomik i wreszcie o Stanisławie Witerze – uczestniku ROPCiO, represjonowanym członku opozycji, odznaczonym w 2007 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego krzyżem oficerskim orderu odrodzenia Polski.

Prelekcja dotyczyła też grobów wojennych oraz miejsc pamięci z terenu wsi, które powstałe jeszcze przez I wojną światową na pamiątkę „czasów unickich” nabierały nowych znaczeń w okresie okupacji niemieckiej, a także tych współczesnych stawianych ku pamięci zamordowanych mieszkańców wsi.

do góry