Nawigacja

Aktualności

Święto Wojska Polskiego – Lublin, 15 sierpnia 2018

W Lublinie świętowano z okazji 98. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej oraz obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia w Lublinie, w 98. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, odbyło się Święto Wojska Polskiego. Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów na Placu Litewskim przy pomniku Nieznanego Żołnierza i monumencie Józefa Piłsudskiego. Następnie zebrani udali się do lubelskiej archikatedry, gdzie modlono się w intencji służb mundurowych i poległych za Polskę.

Po mszy św. uczestnicy wydarzenia udali się na pobliski Plac Zamkowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam przed mieszkańcami zaprezentowali się żołnierze Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Towarzyszyły temu wystąpienia dowódcy wyżej wspomnianych, wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego i prezydenta Lublina. Po wręczeniu odznaczeń państwowych i medali resortowych oraz aktów nominacyjnych na wyższe stopnie wojskowe odbył się apel pamięci.  Następnie delegacje złożyły wieńce przy pomniku żołnierzy AK-WiN ze zgrupowania mjr. Dekutowskiego „Zapory” oraz pod tablicą pamiątkową przy wejściu na Zamek Lubelski. Kolejnym punktem programu była defilada kompanii honorowych przy „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie: dyrektor Marcin Krzystofik i dr Leszek Czarnecki z Oddziałowego Archiwum IPN w Lublinie.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni na piknik wojskowy, który odbywał się na Błoniach obok Placu Zamkowego. Tam można było wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina, obejrzeć sprzęt wojskowy i innych służb mundurowych oraz posmakować wojskowej grochówki.

 

do góry