Nawigacja

Aktualności

W Dęblinie odbył się finał I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry. Sukces zespołów z naszego regionu – 19-21 czerwca 2018

Przez 3 dni (19-21 czerwca 2018) w stolicy polskiego lotnictwa wojskowego 34 trzyosobowe zespoły z całego kraju rywalizowały w ramach finału I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry

Uczestnicy, którzy zostali wyłonieni z pośród setki zespołów w czasie regionalnych eliminacji, grali w stworzone przez Instytut Pamięci Narodowej gry planszowe (historyczno-lotnicze): „303 – Bitwa o Wielką Brytanię”, „7 - Obrona Lwowa”, „111 – Alarm dla Warszawy”. Rozgrywki toczyły się w dwóch kategoriach: kadeci (szkoły podstawowe) i juniorzy (szkoły średnie). Każdy gracz musiał także rozwiązać test wiedzy historycznej.

Nasz region reprezentowały 4 zespoły kadetów, będące laureatami eliminacji regionalnych (2 z Lublina i po 1 z Radomia i Pionek) oraz 2 drużyny z dęblińskiego Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego im. F. Żwirki i S. Wigury startujące na prawach gospodarzy.

Po wyczerpujących rozgrywkach oraz zwiedzaniu Muzeum Sił Powietrznych. Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego oraz Centrum Kondycyjno-Sprawnościowego Przygotowania do Lotów WSOSP na młodych graczy czekał odpoczynek w turystycznej mieście naszego regionu, Kazimierzu Dolnym, gdzie mieściła się baza noclegowa Turnieju.

Do końca o pierwsze miejsce w I Ogólnopolskim Turnieju Gwiaździstej Eskadry rywalizowały drużyny z naszego regionu: zespoły Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi z Lublina i Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi Nr 5 im. Jana Pawła II z Pionek . Ostatecznie nieco lepsze wyniki osiągnęli uczniowie lubelskiej „Jadwigi”, ale i tak główna nagroda, którą był przelot nad Kazimierzem Dolnym i Dęblinem przypadła w udziale obu drużynom. Bowiem to zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w obu kategoriach i ich opiekunowie mogli przeżyć dreszczyk emocji w przestworzach.  

Pomysłodawcą Turnieju jest dr Mateusz Marek, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji Historycznej BEN IPN, który poprowadził finał i wraz z personelem Muzeum Sił Powietrznych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zapewnił młodym uczestnikom emocje z obcowania z historią i świetną zabawę.

Więcej o finale: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/53854,Final-pierwszego-Ogolnopolskiego-Turnieju-Gwiazdzistej-Eskadry.html

do góry