Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Krasnymstawie – 14 czerwca 2018

W Krasnymstawie odbyło się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”

Krasnystaw to kolejne miasto na Lubelszczyźnie, do którego zawitała wystawa „Ojcowie Niepodległości”. W deszczową pogodę na krasnostawskim rynku zjawiło wiele młodzieży i nie tylko, by obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez szczeciński IPN, która podróżuje po całym kraju.

Jako pierwszy, głos zabrał prowadzący wydarzenie sekretarz Rady Miasta Krzysztof Gałan. Następnie wypowiedziała się burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.  Po niej głos zabrał Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego IPN, który opowiedział o tym czym jest wystawa i dlaczego tak ważne jest prezentowanie jej w roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystąpienia zakończył krótki wykład dr. Daniela Piekarusia (Oddziałowe Archiwum IPN w Lublinie). Jego wypowiedź dotyczyła historii Ojców Niepodległości. Przybliżył on zebranym te postacie i opowiedział jak przyczynili się do wybicia Polski na niepodległość.

Następnie wszyscy udali się do lokalnego domu kultury, gdzie został przygotowany przez uczniów zrzeszonych w chórze „Jak Zawsze” (pod kierunkiem Leszka Darmochwała) i zespole tańca współczenego „Zygzak” (pod kierunkiem Marzeny Darmochwał) występ artystyczny. Tę częśc wydarzenia otworzyła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie Alicja Kasprzak-Żeżuła. Zebrani zostali uraczeni pięknym śpiewem i wspaniałym tańcem. Występ utalentowanej młodzieży był przeplatany nagraniami wideo, na których uczniowe SP 4 mówili o patriotyzmie. To pomysłowe połączenie sztuki i patriotyzmu zakończyło wydarzenie w Krasnymstawie.     

do góry