Nawigacja

Aktualności

Ekshumacja ofiar zbrodni niemieckiej - Kaźmierów, 9 kwietnia 2018

Wojna. W Kaźmierowie ginie dwóch Niemców. Okupanci aresztują dwudziestu jeden zakładników i osadzają w więzieniu na Zamku w Lublinie. Nikt z mieszańców wsi nie wydaje winnych zabójstwa na niemieckich żołnierzach. Po kilku miesiącach Niemcy przywożą pięciu spośród aresztowanych do Kaźmierowa. Mordują ich poprzez powieszenie na jednej z posesji, po czym zwołują mieszkańców, by przez kilka godzin patrzyli na ciała. Potem ktoś je zakopuje po przeciwnej stronie drogi. Zamordowanymi byli: Jan Niedzielski (ur. 1902), Józef Kozak (ur. 1914), Bolesław Rogowski (ur. 1910) oraz dwóch nieznanych.

Tragiczna historia, jaka rozegrała się w Kaźmierowie gm. Borzechów miała miejsce w 1942 roku.​ Jednakże dopiero w ostatnich dniach zamordowani wówczas więźniowie zostali ekshumowani i godnie pochowani w poświęconej ziemi.

W 2017 roku do lubelskiego IPN zadzwonił Aleksander Sola, którego szwagier zginął w opisanej egzekucji. Poprosił nas o przeprowadzenie ekshumacji. Dzięki pomocy innych członków rodzin, m.in. Teresy Głuch, udało nam się skompletować niezbędną dokumentację. Ekshumację przeprowadziliśmy 9 kwietnia 2018 r. Obecni byli członkowie rodzin oraz Sylwia Kostyra (Lubelski Urząd Wojewódzki), nadzorujący ekshumację dr Mariusz Sawa (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN), Piotr Kędziora-Babiński (IPN Centrala), Zenon Madzelan (wójt gminy Borzechów). Szczątki spoczęły w zbiorowej mogile na cmentarzu w Kłodnicy Dolnej. Nabożeństwo odprawił ks. Andrzej Wróblewski z Borzechowa. W najbliższej przyszłości planowane jest ustawienie nagrobka oraz uroczystości poświęcone zamordowanym osobom.

 

 

 

 

 

do góry