Nawigacja

Aktualności

„Urodziny Lalusia” – 100. rocznica urodzin sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” – Lublin–Piaski, 16–17 marca 2018

W Lublinie i Piaskach odbyły się uroczystości 100. rocznicy urodzin „Lalusia”

„Urodziny Lalusia” – 100. rocznica urodzin sierż. Józefa Franczaka ps. Laluś– to wydarzenie, które na cześć ostatniego Żołnierza Wyklętego zorganizował w Lublinie i Piaskach Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kombatanckim Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Spotkania, które miały miejsce w piątek i sobotę, wpisały się w projekt Rówieśnicy Niepodległej”. 

W piątek odbyła się pierwsza część uroczystości w Lublinie. W siedzibie lubelskiego IPN zgromadzonych gości przywitał dyrektor oddziału Marcin Krzysztofik. Następnie głos zabrał dr hab. Tomasz Panfil (p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Lublinie). Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Marka Franczaka, syna Lalusia, pamiątkowych odznak. Otrzymali je m.in. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, Marianna Krasnodębska (odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, żołnierz AK), dyrektor lubelskiego IPN Marcin Krzysztofik, pracownicy naszego oddziału: dr hab. Tomasz Panfil, Artur Piekarz, a w imieniu wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka odznakę przyjął Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów Waldemar Podsiadły. 

Artur Piekarz (Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie) opowiedział historię odnalezienia czaszki sierż. Józefa Franczaka. Wraz z obecnym dyrektoktrem IPN Lublin był bardzo zaangażowany w jej poszukiwania. Przyszedł moment na wspomnienia. Marianna Krasnodębska, która znała „Lalusia”, opowiedziała nie tylko o czasach konspiracji po II wojnie światowej, ale również o tym, co działo się w trakcie trwania konfliktu. Następnie Kajetan Rajski wraz Markiem Franczakiem zaprezentowali najnowszą książkę „Mój ojciec – sierżant Laluś”. Wywiad rzeka – spotkanie z Markiem Franczakiem autorem książki: rozmawia Kajetan Rajski. Kolejnym punktem wspomnień był film „Ostatni partyzant Rzeczpospolitej”, gdzie wypowiadała się  m.in. Danuta Mazur, konspiracyjna narzeczona Józefa Franczaka. Film niewątpliwie stanowi wartość wspomnieniową. Część informacji w nim zaprezentowanych, która jest niezgodna ze współczesną wiedzą historyków, została sprostowana przez Marka Franczaka. 

W sobotę, 17 marca, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach odprawiona została Msza św. w intencji śp. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”. Złożono także kwiaty pod pomnikiem sierż. „Lalusia” (Rynek) oraz zapalono znicze na jego grobie na cmentarzu parafialnym.

Polecamy:

IPNtv: Wideoczat z historią. 54 lata po śmierci Józefa Franczaka ps. „Laluś". Czy walka miała sens?

Sławomir Poleszak, Ostatni. Józef Franczak „Laluś" (1918–1963) – tekst z miesiecznika „Pamięć.pl” nr 11/2013

do góry