Nawigacja

Aktualności

„Akademia Niepodległości” w Świdniku – 15 lutego 2018

W Świdniku odbyło się spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości”

 

24 stycznia i 15 lutego 2018 r. w Świdniku w Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskiej-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej oraz w "Strefie Historii" odbyły się wykłady z cyklu Akademia Niepodległości.

Na pierwszym ze spotkań dr hab. Tomasz Panfil (KUL/OBEN IPN Lublin) wygłosi wykład „Józef Piłsudski – twórca niepodległości”.  Drugie spotkanie dotyczyło tematu „Polski wiek XIX – wiek Powstań”, na którym dr hab. Marcin Kruszyński (prof. WSOSP) (OBBH IPN Lublin) wygłosił wykład o takim tytule.

Organizatorzy:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku

Patronat Honorowy:
Waldemar Jakson

Wydarzenie opatrzone zostało hasłem #MojaNiepodległa i wpisuje się w jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

***

Akademia Niepodległości to cykl spotkań, obliczony na lata 2017-2021, w czasie których pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Cały cykl spotkań ma na celu  nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny oraz konkretne przesłanie. W ciągu roku odbędzie się pięć spotkań. Każdy rok akademicki chcielibyśmy zakończyć wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu.

Zachęcamy również do obejrzenia zapisu wideo z Akademii Niepodległości we Włodawie.

do góry