Nawigacja

Aktualności

Kino IPN. Drugi piątek miesiaca – Lublin, 9 lutego 2018

„Kino IPN. Drugi piątek miesiąca” to cykliczne pokazy filmów organizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i TVP3 Lublin. W sali konferencyjnej lubelskiego IPN, przy ul. Wodopojnej 2,  wyświetlane są produkcje lubelskiej telewizji publicznej z cyklu „Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny”.  Emisja rozpoczyna się o godz. 17.00.

Repertuar

 • 12 stycznia
  „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi” (2017, 36 min.). Autor: Bogna Bender-Motyka.
  Film o losach żołnierza podziemia niepodległościowego, który nigdy się nie ujawnił. Dokument prezentuje m.in. relacje ludzi, którzy ukrywali Antoniego Dołęgi w swoich gospodarstwach przez kilkadziesiąt lat, aż do jego śmierci w 1982 r. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero wiosną 2017 r. mieszkaniec wsi Popławy-Rogale ujawnił miejsce pochówku.
 • 9 Lutego – najbliższy seans!
  „Sanitariuszka Ania” (2016, 27 min.). Autor: Bogna Bender-Motyka.
  To opowieść o Anieli Życzyńskiej ps. „Ania”, łącznice z oddziału partyzanckiego kpt. Wacława Piotrowskiego „Ciechego” ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych. 12 lipca 1945 r., bez jakiegokolwiek procesu i sądu, Aniela Życzyńska „Ania” została rozstrzelana w pokazowej egzekucji w Lipie. Wcześniej, przed egzekucją zagipsowano jej usta, aby nic nie mogła powiedzieć. Ciała zamordowanych, dla zwiększenia efektu zastraszenia, leżały na rynku przez cały dzień.

Pokazy specjalne:

 • 19 stycznia
  Spotkanie z Tomaszem Greniuchem, autorem powieści „Śmiertelni”, poświęconej żołnierzom NSZ, podkomendnym Henryka Flamego ps. „Bartek”. Godz. 18.30 „Więzy krwi” (2017, 60 min.). Autor: Dariusz Walusiak. Opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
 • 26-27 lutego
  Retrospektywa Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
  „Podwójnie wyklęty” (2017). Autor: Ewa Szakalicka. Film o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury” oraz inne.
do góry