Nawigacja

Aktualności

Kino IPN. „Zbrodnia w Wierzchowinach” – Lublin, 8 czerwca 2018

„Kino IPN. Drugi piątek miesiąca” to cykliczne pokazy filmów organizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i TVP3 Lublin. W sali konferencyjnej lubelskiego IPN, przy ul. Wodopojnej 2,  wyświetlane są produkcje lubelskiej telewizji publicznej z cyklu „Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny”.  Emisja rozpoczyna się o godz. 17.00.

***

8 czerwca - najbliższy seans!
„Zbrodnia w Wierzchowinach” (2017, 45 min.) Autor: Bogna Bender-Motyka
Film dokumentalny poświęcony wydarzeniom w Wierzchowinach i Hucie.

***

Repertuar

 • 12 stycznia
  „Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi” (2017, 36 min.). Autor: Bogna Bender-Motyka.
  Film o losach żołnierza podziemia niepodległościowego, który nigdy się nie ujawnił. Dokument prezentuje m.in. relacje ludzi, którzy ukrywali Antoniego Dołęgi w swoich gospodarstwach przez kilkadziesiąt lat, aż do jego śmierci w 1982 r. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero wiosną 2017 r. mieszkaniec wsi Popławy-Rogale ujawnił miejsce pochówku.
 • 9 Lutego
  „Sanitariuszka Ania” (2016, 27 min.). Autor: Bogna Bender-Motyka.
  To opowieść o Anieli Życzyńskiej ps. „Ania”, łącznice z oddziału partyzanckiego kpt. Wacława Piotrowskiego „Ciechego” ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych. 12 lipca 1945 r., bez jakiegokolwiek procesu i sądu, Aniela Życzyńska „Ania” została rozstrzelana w pokazowej egzekucji w Lipie. Wcześniej, przed egzekucją zagipsowano jej usta, aby nic nie mogła powiedzieć. Ciała zamordowanych, dla zwiększenia efektu zastraszenia, leżały na rynku przez cały dzień.
 • 9 marca
  „Komendant Zagończyk” (2017) Autor: Przemysław Bednarczyk
  Dokument o Franciszku Jaskulskim „Zagończyku”. Jako żołnierz bronił Warszawy w 1939 roku, trafił do niewoli, z której uciekł. W podziemiu współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, potem był dowódcą oddziału AK. Brał udział w akcji „Burza” i stoczył zwycięską bitwę z Niemcami pod Końskowolą. W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez UB, skazany na śmierć, brawurowo uciekł z więzienia. W 1946 r. ponownie schwytany, skazany i stracony w 1947 roku w Kielcach.

  „Kochankowie z lasu” (2016, 39 min.) Autor: Akadiusz Gołębiewski
  Fabularyzowany dokument opowiada o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. Mimo że działania wojenne z niemieckim okupantem dawno ustały, to w kraju nie można było marzyć o wolności. Niemiecki nazizm został zastąpiony komunizmem, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania kolejnej konspiracji, tym razem podziemia antykomunistycznego. Tysiące żołnierzy AK, NSZ oraz WiN ciągle ukrywało się w lasach. Nie inaczej było na północnym Mazowszu, gdzie zbrojny opór trwał aż do 1954 roku. Właśnie tam rozgrywa się główna akcja „Kochanków z lasu”. Osią filmu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału z 11. Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu.
 • 13 kwietnia
  Na wolność to wszystko zamienisz” (2017, 63 min.) Autor: Leszek Wiśniewski. Opowieść o podziemnych drukarzach, kolporterach I wydawnictw nielegalnych książek, gazet, broszur na Lubelszczyźnie w latach 1976 – 1989. Rzecz o ludziach, którzy „włamali się” do monopolistycznego systemu informacji PRL, przełamali bariery cenzury i strachu. Monograficzna opowieść o wolnym słowie nad Bystrzycą, ruchu zapoczątkowanym przez Janusza Krupskiego i Bogdana Borusewicza i kontynuowanym przez kolejne pokolenia aż po odzyskanie suwerenności Polski. Wykorzystano liczne materiały archiwalne, wspomnienia ludzi drugiego obiegu oraz ballady Jana Krzysztofa Kelusa, Przemysława Gintrowskiego i Jana Kondraka.
 • 11 maja
  „Historia Kowalskich” (2009, 70 min.), rez. Maciej Pawlicki, Arkadiusz Gołębiowski.
  Film nawiązuje do zbrodni popełnionej przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 roku Adam i Bronisław Kowalscy z Ciepielowa ukrywają swych sąsiadów przed okupantami. 6 grudnia 1942 roku o świcie oddział żandarmerii otacza domy Polaków, podejrzewanych o ukrywanie Żydów.
 • 8 czerwca
  „Zbrodnia w Wierzchowinach” (2017, 45 min.) Autor: Bogna Bender-Motyka
  Film dokumentalny poświęcony wydarzeniom w Wierzchowinach i Hucie.

Pokazy specjalne:

 • 19 stycznia
  Spotkanie z Tomaszem Greniuchem, autorem powieści „Śmiertelni”, poświęconej żołnierzom NSZ, podkomendnym Henryka Flamego ps. „Bartek”. Godz. 18.30 „Więzy krwi” (2017, 60 min.). Autor: Dariusz Walusiak. Opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
 • 26-27 lutego
  Retrospektywa Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
  „Podwójnie wyklęty” (2017). Autor: Ewa Szakalicka. Film o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury” oraz inne.
do góry