Nawigacja

Aktualności

100-lecie odbudowy Państwa Polskiego - konferencja popularnonaukowa i uroczystości - Lublin, 8 stycznia 2018

W Lublinie odbyła się konferencja i uroczystości z okazji: 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego, 79. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, 100. rocznicy powstania Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 97. rocznicy III Powstania Śląskiego

8 stycznia 2018 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się konferencja organizowana z okazji kilku rocznic przypadających na bieżący rok: 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego, 79. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego,  100. rocznicy powstania Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 97. rocznicy III Powstania Śląskiego. Spotkanie zorganizowane zostało Społecznych Komitet Obchodów wyżej wymienionych wydarzeń, w który skład wchodzi Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.  Wydarzenie opatrzone jest hasłem #MojaNiepodległa.

Program obchodów:

 • 16.15 - Złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7.
 • 17.00 - Konferencja w Trybunale Koronnym, Rynek 1
  – odśpiewanie hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej,
  – powitanie uczestników,
  – wystąpienie Wojewody Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka,
  – spektakl w wykonaniu młodzieży IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie,
  – „Roman Dmowski i Józef Piłsudski – dwie drogi do niepodległości”, ks. dr Robert Ogrodnik, krewny bł. biskupa Władysława Gorala, męczennika,
  – „My chcemy Boga – katolicyzm w polskiej tradycji narodowej”, prof. Mieczysław Ryba,
  – „100. rocznica założenia Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu – rola i znaczenie w odbudowie Państwa Polskiego”, prof. Jacek Gołębiowski,
  – „Walki i zabiegi dyplomatyczne o kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej – w Wielkopolsce, Śląsku Górnym i Cieszyńskim, na Kresach Wschodnich, Pomorzu i nad Bałtykiem”, red. Wojciech Kempa, prawnuk powstańców śląskich.
 • 19.00 - Msza św. za Ojczyznę oraz w intencji Romana Dmowskiego i członków Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, Józefa Piłsudskiego i innych ojców niepodległości, powstańców wielkopolskich, śląskich i wszystkich żołnierzy poległych za wolność Ojczyzny, pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Arcybiskupa Stanisława Budzika, z udziałem pocztów sztandarowych, w Archikatedrze Lubelskiej.
 • 20.00 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod odnowionym pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim, nawiązującym do pierwotnego pomnika położonego w dniu 3 sierpnia 1925 r.
do góry