Nawigacja

Aktualności

Promocja książek „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950” i „Dopaść »Drągala«. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa” – Radom, 9 stycznia 2013


Oddział Instytutu Pamięci Narodowej  w Lublinie, Delegatura w Radomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu mają zaszczyt zaprosić na promocję książek:

„Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”
autorstwa Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskiego

oraz

„Dopaść »Drągala«. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego
w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa”

w opracowaniu Krzysztofa Busse

Promocja odbędzie się 9 stycznia (środa) 2013 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu,
ul. J. Piłsudskiego 12.

Jednym z rozdziałów książki „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950” jest komiks „Amnestia”. Jest on zarazem samodzielną aplikacją multimedialną do pobrania na komputery i mobilne urządzenia telekomunikacyjne.

Jego zawartość stanowi kilkadziesiąt tablic graficznych, przedstawiających historię rozbicia więzienia w Radomiu we wrześniu 1945 r. przez poakowskie oddziały Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Akcja ta przyniosła uwolnienie prawie 300 więźniów, i choć sprowadziła potem niezwykle restrykcyjne działania odwetowe aparatu bezpieczeństwa, zakończone m.in. aresztowaniem Bembińskiego, uznana została za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii niepodległościowej partyzantki na ziemi radomskiej.

Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z radomskiej delegatury IPN, aplikację elektroniczną wraz z towarzyszącym jej filmem reklamowym – Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski, pracownicy lubelskiego oddziału IPN.

Pobierz aplikację


do góry