Nawigacja

Aktualności

Wykonanie pomnika na grobie żołnierza 2 Korpusu Polskiego – Zamch, 30 kwietnia 2024 r.

Zakończyły się prace związane z wykonaniem nowego pomnika na grobie,  w którym spoczywa żołnierz 2 Korpusu Polskiego Piotr Gontarski, zlokalizowanym na cmentarzu parafialnym w miejscowości Zamch gm. Obsza, pow. biłgorajski, woj. lubelskie.

Prace zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

 

Działanie to wpisuje się w realizację projektu Szlak nadziei. Odyseja wolności, realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Piotr Gontarski – ur. 4 czerwca 1907 r. w miejscowości Zamch gm. Obsza pow. biłgorajski, s. Stanisława i Anny. W latach 1940-43 brał udział w walkach z Niemcami m. im. w Norwegii (bitwa o Narwik). Od 1943 r. w Wojsku Polskim - żołnierz 24 Kompanii Transportowej w 2 Korpusie Polskim. Brał udział w walkach o Tobruk, Monte Cassino, gdzie został ranny. Odznaczony Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Medalem Za Wolność Naszą i  Waszą (1972 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1972 r.). Zmarł 10 sierpnia 1984 r. 

 

W 2022 r. na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, na wniosek rodziny weterana, grób Piotra Gontarskiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, tworzonej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN (nr ewidencyjny - 4495).

do góry