Nawigacja

Aktualności

Lubelska premiera filmu dokumentalnego "Kryptonim Klasztor" - Lublin, 23 marca 2024

23 marca w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie odbyło się wydarzenie edukacyjne przypominające o rtm. Witoldzie Pileckim, jednym z żołnierzy polskiego niepodległościowego podziemia zamordowanym przez komunistów.


Redaktor Tadeusz Płużański, syn współpracownika Witolda Pileckiego, zaprezentował nowy film dokumentalny pt. „Kryptonim »Klasztor« – Dopaść Pileckiego”, reż. Jarosław Mańka, przedstawiający szerzej nieznane kulisy wielowątkowej operacji wywiadu komunistycznej bezpieki o kryptonimie „Klasztor”, która doprowadziła do aresztowania Witolda Pileckiego i jego najbliższych współpracowników.


Film opowiada o ostatnim, półtorarocznym okresie życia Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski – od powrotu z włoskiej Ankony (w porozumieniu z gen. Władysławem Andersem) w grudniu 1945 r., aż do aresztowania w Warszawie w maju 1947 r. Twórcy pokazali wyrafinowaną grę bezpieki: funkcjonariuszy i tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Celem operacji „Klasztor” było nie tylko ujęcie grupy Pileckiego, ale także zastawienie pułapki, przeprowadzenie prowokacji, która miała „udowodnić”, że „ochotnik do Auschwitz” chciał likwidować czołowych funkcjonariuszy kierownictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.


Po projekcji odbyła się dyskusja na temat historii przedstawionej w dokumencie, którą poprowadził red. Tadeusz Płużański, autor scenariusza filmu.

Wiecej o filmie: https://tinyurl.com/2e2uyhab

Trailer: https://tinyurl.com/5f42jkdz

do góry