Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora"

17 marca w Bełżycach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". W uroczystości wziął udział wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach. Po jej zakończeniu w Parku Miejskim w Bełżycach został odsłonięty i poświęcony wykonany z brązu pomnik przedstawiający naturalnej wielkości mjr. Hieronima Dekutowskiego. Uroczystości zakończyła część artystyczna i koncert zespołu "Forteca" w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach.

Swoją walką dla Rzeczpospolitej, swoim heroizmem zasłużył po stokroć na to upamiętnienie. Zasłużył sobie także na naszą wdzięczną pamięć (...). Kiedy w '89 roku uapdł w Polsce komunizm myśleliśmy, że oto w krótkim czasie w sposób naturalny ci, którzy walczyli o wolność Polski zostaną bohaterami, a ci, którzy Polskę zniewalali poniosą za to odpowiedzialność. Tak się jednak nie stało. Długi czas w wolnej Polsce padały w przestrzeni publicznej słowa haniebne wobec Żołnierzy Wyklętych, wobec mjr. Hieronima Dekutowskiego. I nawet teraz słyszymy, że są ludzie, którym przeszkadza sam wizerunek naszego bohatera. Przy pomniku naszego bohatera trzeba powiedzieć, że jego walka zakończyła się strzałem w potylicę. Nasza walka, nas współczesnych Polaków, trwa. A w tej walce, niech tym, którzy ją prowadzą, towarzyszą słowa, które pan major wypowiedział w celi śmierci, kiedy zabierali go na egzekucję: "My się nigdy nie poddamy" - powiedział do uczestników odsłonięcia pomnika wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
 

W uroczystościach obok zastępcy prezesa IPN wziął udział dr Rafał Leśkiewicz - rzecznik prasowy IPN p.o. zastępcy dyrektora Oddziału IPN w Lublinie - oraz Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W delegacji Oddziału IPN w Lublinie  wzięli udział również dr hab. Jacek Romanek oraz Paweł Skrok z Oddziałowego Biura Upamiętnień IPN w Lublinie, które przyczyniło się do budowy pomnika opiniując i finansując trzy granitowe tablice na cokole.

 

do góry