Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” - Lublin, 10 lipca 2023

10 lipca 2023 r. o godz. 10:00 przy Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1 w Lublinie, jako wydarzenie towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, zostanie otwarta wystawa Oddziału IPN w Lublinie „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” autorstwa dr. Leona Popka i dr. Edwarda Gigilewicza.

  • Otwarcie wystawy „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” - Lublin, 10 lipca 2023
    Otwarcie wystawy „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” - Lublin, 10 lipca 2023

W otwarciu wystawy obok dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. Roberta Derewendy będzie uczestniczy dr Leon Popek, zastępca Dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie oraz autor prezentowanej wystawy.

Wystawa przedstawia wybrane grafiki autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego, pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami kościołów i kaplic na Wołyniu oraz współczesnymi zdjęciami tych samych obiektów lub miejsc. Całość uzupełniają krótkie informacje, dotyczące dziejów poszczególnych parafii, kościołów i kaplic.

Prezentowane na wystawie obiekty kultu religijnego w większości już nie istnieją, część jest w administracji Kościoła rzymskokatolickiego lub służą innym celom, osiem zaś pozostaje w trwałej ruinie. Ekspozycja ta unaocznia, jak wiele utraciliśmy z kresowego dziedzictwa, szczególnie w zakresie budownictwa i sztuki sakralnej.

do góry