Nawigacja

Aktualności

Zmarł por. Szczepan Kusyk

  • Szczepan Kusyk/fot. Związek Żołnierzy NSZ Lublin
    Szczepan Kusyk/fot. Związek Żołnierzy NSZ Lublin

3 stycznia 2023 r. zmarł Szczepan Kusyk.

Szczepan Kusyk urodził się 25 grudnia 1917 roku we wsi Gołąb w gminie Michów. Jako dziecko uczęszczał do szkoły w Rudnie. Od najmłodszych lat, jako najstarszy z rodzeństwa pomagał swym rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa.

Na początku 1939 roku w obliczu zagrożenia wojną został powołany do Wojska Polskiego (14 lutego 1939 roku).

Do lipca 1939 roku służył w 8. pułku piechoty w 6. kompanii strzeleckiej w Lublinie, a następnie został przeniesiony do 75. Pułku Piechoty w Chorzowie. Ze swoją jednostką uczestniczył w walkach w 1939 roku. Jej szlak bojowy zakończył się pod koniec września 1939 roku na terenach między Bełżcem a Narolem.

Szczepan Kusyk brał udział w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim w dniach 17–20 września 1939 roku. Należał do plutonu pancerniaków.

Po walkach o Tomaszów Lubelski i po rozformowaniu swojej jednostki dotarł do swojej rodzinnej wsi i tam spędził okupację.

Po wojnie nie uczestniczył w konspiracji niepodległościowej.

Był żonaty z Apolonią z domu Lewtak, z którą miał trzy córki: Mariannę, Annę i Grażynę. W swojej rodzinnej miejscowości – Gołąb, po wojnie pełnił przez ponad 30 lat funkcję sołtysa.

Zmarły Szczepan Kusyk był najstarszym żyjącym uczestnikiem kampanii wrześniowej na Lubelszczyźnie. Skończył 105 lat. W marcu 2022 roku został awansowany na stopień porucznika.

do góry