Nawigacja

Aktualności

192. rocznica wybuchu powstania listopadowego – Lublin, 29 listopada 2022

  • Grób Adama Bielińskiego. Fot. S. Kostyra/IPN Lublin
    Grób Adama Bielińskiego. Fot. S. Kostyra/IPN Lublin
  • Grób Seweryna Liniewskiego. Fot. S. Kostyra/IPN Lublin
    Grób Seweryna Liniewskiego. Fot. S. Kostyra/IPN Lublin

W związku z 192. rocznicą wybuchu powstania listopadowego, pracownicy Oddziału IPN w Lublinie zapalili znicze na grobach uczestników powstania listopadowego, zlokalizowanych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie:

– Adama Bielińskiego (sekcja 2, rząd II, grób nr 80);

Seweryna Liniewskiego (sekcja 13, rząd I, grób  nr 6), który uczestniczył także w powstaniu styczniowym. W 2021 r. pomnik na grobie został poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Remont został sfinansowany przez Oddział IPN w Lublinie.

* * *

Pułkownik Adam Bieliński – ur. w 1766 r. w Karczewie, zm. w 1855 r. w Lublinie. Kadet 10 Regimentu Pieszego Ignacego Działyńskiego, uczestnik bitew pod Dubienką i Maciejowicami, żołnierz Legionów Polskich we Włoszech, Legii Włoskiej i Legii Nadwiślańskiej, uczestnik wojen Napoleońskich w tym: bitwy pod Saragossą (1808) i wyprawy Na Rosję (1812), oficer armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, w Dowództwie Garnizonu Lublin w okresie powstania listopadowego.

Seweryn Liniewski – ur. 1 stycznia 1814 r. w Warszawie, s. Józefa i Małgorzaty z  Osuchowskich. W 1831 r. przerwał naukę w Gimnazjum Wojewódzkim w Lublinie i zaciągnął się do drugiego pułku Krakusów Lubelskich, z którym brał udział w powstaniu listopadowym, gdzie dosłużył się stopnia podoficerskiego. Po jego zakończeniu pracował w Wydziale Skarbowym w Lublinie, a następnie osiadł w Lejnie na Podlasiu, zajmując się gospodarstwem. W 1861 r. współpracował z przedstawicielami Komitetu Powstańczego na Podlasiu. W 1863 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika powiatu radzyńskiego. Po upadku powstania sprzedał rodzinny majątek i osiedlił się w Lublinie. Pod koniec życia spisał pamiętniki, obejmujące lata 1814-92, które stały się cennym materiałem historycznym do dziejów powstań: listopadowego i styczniowego na Lubelszczyźnie. Zmarł 13 kwietnia 1892 r. w Lublinie.


Na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, ww. groby na wniosek dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

do góry