Nawigacja

Aktualności

„Gra Szyfrów” - Chełm, 29 września 2022

Zapraszamy do odwiedzenia Mobilnego Showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny ,,Gra Szyfrów”. Jest to innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej - przybliżająca grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC.

  • „Gra Szyfrów”
    „Gra Szyfrów”

Po inauguracji w dniach 14-16.09.2022 na terenie Sejmu RP, Wystawa Mobilna wyruszyła w trasę po Polsce.

 

Już 29.09 przyjedzie do Chełma gdzie będzie dostępna na terenie Komendy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Łącznie wystawa odwiedzi 20 miast w całej Polsce, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo zapoznać się z ,,Grą Szyfrów”. W każdym mieście wystawa będzie gościć jeden dzień. Finał projektu odbędzie się 28.10. w Głogowie. 

 

Celem organizatorów Wystawy Mobilnej jest umożliwienie jak największej liczbie osób zainteresowanych, bezpośredniego zapoznania się i doświadczenia możliwości edukacyjno-rozrywkowych, oferowanych przez współczesne nowe technologie. Warto podkreślić, że ,,Gra Szyfrów" jest częścią projektu MEiN pt. ,,Gry w edukacji" i została wpisana do programu nauczania jako treści rekomendowane. 

 

Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10-16, przy czym przewiduje się, że w godzinach 10-13 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 13-16 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia - za zgodą rodzica lub opiekuna. Wszystkie informacje o trasie Mobilnego Showroomu dostępne są tutaj Inauguracja mobilnej wystawy - Biuro Nowych Technologii (ipn.gov.pl).

 

  • „Gra Szyfrów”
    „Gra Szyfrów”

 

 

* * *

W związku z nowym projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki „Gry w edukacji” Instytut Pamięci Narodowej realizuje swoje zadania w nowej odsłonie, łącząc historię z rozrywką. „Gra Szyfrów” jest pierwszym tego typu projektem, gdzie rozwiązania technologiczne są pomostem pomiędzy historią a młodym pokoleniem. W ten sposób młodzież będzie mogła lepiej poznać najnowszą historię Polski, prezentowaną w atrakcyjny i przystępny sposób.

„Gra szyfrów” to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z czterech misji. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. Ta pierwszoosobowa gra 3d z elementami skradania oraz rozbudowanymi zagadkami wprowadza gracza w świat wojny, która zdefiniowała Europę. Jej fabuła rozpoczyna się pod koniec 1920 r., kiedy to toczy się walka o Korosteń – kluczowy węzeł kolejowy oraz bazę techniczno-zaopatrzeniową. „Gra Szyfrów” miała uroczystą premierę w kwietniu 2022 r. na największych targach gamingowych na świecie – PAX West w Bostonie.

Decyzją ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka „Gra Szyfrów” do końca bieżącego roku kalendarzowego zostanie dodana do programu nauczania jako treści rekomendowane. W ten sposób stanie się częścią programu edukacyjnego w polskich szkołach i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą mieli okazję w nią zagrać. Grę można już bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy Steam. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.

do góry