Nawigacja

Aktualności

Uroczystość pogrzebowa por. Franciszka Skrzypczyka - Sobieszyn, 27 lipca 2022

Uroczystość pogrzebowa śp. Pana Porucznika Franciszka Skrzypczyka odbędzie się w środę 27 lipca o godz. 12:00 w Sobieszynie.

  • Por. Franciszek Skrzypczyk, fot. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana
    Por. Franciszek Skrzypczyk, fot. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana

Z głębokim żalem informujemy, iż w wieku 103 lat zmarł ostatni żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga – por. Franciszek Skrzypczyk, który brał udział m.in. w bitwie pod Kockiem.


Franciszek Skrzypczyk urodził się 30 listopada 1918 r. Por. Franciszek Skrzypczyk w marcu 1939 r. został powołany do 80. Pułku Piechoty w Słonimie, który został wysłany w okolice Mławy, wchodząc w skład 20. Dywizji Piechoty „Modlin”. W pierwszych dniach września brał udział w bitwie pod Mławą. Następnie dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i brał udział w bitwie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Kilka dni po ogłoszeniu przez gen. Kleeberga kapitulacji wojsk polskich został zatrzymany przez Niemców i uwięziony w obozie dla internowanych w twierdzy Dęblin, skąd udało mu się uciec. Skrzypczyk walczył także w Armii Krajowej. W 1943 roku został zatrzymany w łapance w Łukowie i wywieziony do obozu pracy w Berlinie. Do kraju wrócił pod nowym nazwiskiem „Jan Skrzypczyński” w celu uniknięcia represji politycznych. Do swojego nazwiska wrócił w 1956 r.

W 2019 roku został odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz medalem „Pro Patria”. W zeszłym roku został awansowany na stopień porucznika.

do góry