Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1976-1989 – Radom, 24 czerwca 2022

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, uhonorowania odznaczeniem Krzyż Wolności i Solidarności dokonał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda.

Do odznaczonych tymi słowami zwrócił się wiceprezes IPN dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk podczas ceremonii wręczenia odznaczeń:

Krzyż wolności i solidarności to symbol uznania państwa polskiego dla patriotycznych postaw w okresie istnienia systemu komunistycznego, dla ludzi którzy z tym systemem walczyli. Ale to jest także wyraz pamięci państwa polskiego doznanych przez czy dla tych krzywd, represji, których skutki niekiedy odczuwane są proszę Państwa do dziś. Do dziś w ciągu 12 lat istnienia tego Odznaczenia Pan Prezydent RP na wniosek Prezesa IPN przyznał je ośmiu tys. ludzi. Dzisiaj w Radomiu, dzisiaj w tym historycznym miejscu dla tego zacnego, szlachetnego grona tych odznaczonych, dołączyło kilkunastu cichych bohaterów ziemi radomskiej. Jak powiedziałem Bohaterów, bo to odznaczenie z godnością w swoisty sposób - nie mówią, nie myślą - uważając to co robili, robili z potrzeby serca, bo tak trzeba było, bo taki był czas. Czas próby jak każdy z nas swoimi działaniami pokazuje kim jesteś, jakim jesteś człowiekiem, jakim jesteś Polakiem. Dziś dołączyli do nas ludzie którzy w bardzo trudnych warunkach, do tego szlachetnego grona odznaczonych, w bardzo trudnych warunkach w czasach komuny przystąpili do walki z nią z narażeniem własnego bezpieczeństwa, zdrowia a czasem życia. Dołączyli do tych którzy mieli prawo po ponad 30 latach od upadku systemu komunistycznego w Polsce mieć takie poczucie, że Polska o nich nie zapomniała. Że to co czynili przed laty, ich działania, ich czyny zostały już zapomniane - tak nie jest. Polska pamięta. Dziś Szanowni Państwo dawniej Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności Polska przyznaje Państwu to odznaczenie – wysokie wojskowe, które mówi każdej z Pań, każdemu z Panów – dziękuję. Dziękuję za wasza postawę z przed lat. Ta walka o wolna Polskę tutaj na ziemi radomskiej w szeregach NSZZ Solidarność, wcześniej w ‘76 rok, w podziemnych strukturach Solidarności, w ramach konfederacji polskiej niepodległej, w organizacji młodzieżowej konwencji polskiej niepodległej ale także w ramach pomarańczowej alternatywy. Mając dzisiaj osobisty honor wręczenia Państwu odznaczeń państwowych chciałbym Państwu serdecznie pogratulować tego odznaczenia. I życzyć, i życzyć żeby ten przypięty na państwach piersiach piękny srebrzysto-czerwony krzyż wolności solidarności zawsze był dla Państwa powodem do dumy z dobrze spełnionego wobec ojczyzny obowiązku. Ojczyzny która zawsze pamięta o tych którzy jej służą. Serdecznie Państwu gratuluję.

 

W imieniu osób odznaczonych głos zabrał Jerzy Wdowiak: "Szanowni Państwo dziękuję w imieniu własnym i wszystkich tu odznaczonych Panu Prezydentowi RP, Panu Prezesowi za to wysokie odznaczenie - za naszą wspólną walkę o wolną Polskę. Chciałbym tu osobiście podziękować na czele panu Sobierajowi, jako przewodniczący Solidarności Zakładów Metalowych w Radomiu, za wspólną prace śp. Panu Waldemarowi Baranowskiemu, i wielu wielu innym w którym razem współpracowali i działali, jako członkowie Solidarności. Dziękuję bardzo Panu Prezesowi, przedstawicielom Instytutu w Lublinie, jak i w Radomiu, życząc wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia dla wszystkich, bo to jest dzisiaj najważniejsze". Dziękuję uprzejmie za to odznaczenie.

 

Lista osób odznaczonych:

  1. Fido Roman
  2. Lis Stanisława
  3. Maciaszyk Artur Grzegorz
  4. Pokorski Zbiegniew Witold
  5. Prygiel Jacek Stanisław
  6. Pająk Władysław
  7. Socha Stanisław
  8. Sońta Dariusz Jacek
  9. Sońta Sławomir Wojciech
  10. Szewczyk Krzysztof Jerzy
  11. Trzaskoma Krzysztof
  12. Wdowiak Jerzy Wojciech
  13. Wydra Emil Karol

 
Pośmiertnie odznaczeni:

  1. Sołśnia Marek (odznaczenie odbierze żona Pani Danuta Sołśnia)
  2. Zagożdżon Józef (odznaczenie odbierze brat Pan Karol Zagożdżon)

 

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie: odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl.


Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry