Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Lublin, 17 maja 2022

W siedzibie lubelskiego Oddziału IPN 17 maja br. odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. W  imieniu Prezydenta RP, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk udekorował odznaczeniami 25 działaczy opozycji demokratycznej z czasów PRL. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych.

 


W swoim wystąpieniu dr hab. Krzysztof Szwagrzyk  powiedział m.in.:  

W pięknej, poruszającej, znanej nam wszystkich piosence  „Mury” Jacka Kaczmarskiego szczególnie brzmią słowa: „...aż zobaczyli ilu ich. Poczuli siłę i czas. I z pieśnią, że już blisko świt szli ulicami miast". Mimo, że słowa te zostały napisane w '78 roku, one w sposób doskonały mówią o bohaterach czasu „Solidarności”. Mówią o ludziach, którzy w latach 80-tych poczuli swą siłę. Poczuli, że to ich czas. O tych, którzy uwierzyli, że blisko już świt wolności. Tych, którzy włączyli się w szeroki nurt działań opozycyjnych, antykomunistycznych. To słowa o Was, szanowne damy, szanowni kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności.

Uroczystość uświetnił występ teatru z IX-go Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Lublinie. Teatr „Kropka Po Prostu” zaprezentował  spektakl „Jeśli zapomnę o nich…”.

 

 


Lista osób odznaczonych:
1.    Jadwiga Brzózka
2.    Jerzy Buchajczyk
3.    Marta Dacko-Włodarzewska
4.    Iwonna Gajowiak 
5.    Roman Godzic 
6.    Stanisław Grochecki 
7.    Piotr Kozicki 
8.    Marek Królak 
9.    Tadeusz Kruk 
10.    Henryk Krześniak 
11.    Mieczysław Lember 
12.    Jerzy Leziak 
13.    Wiesław Nagajek 
14.    Grzegorz Nowak 
15.    Radosław Pietura 
16.    Henryk Ożga
17.    Teresa Rzepniewska 
18.    Antoni Sidor 
19.    Wioletta Szafrańska-Kocuń 
20.    Walenty Tarnowski 
21.    Wojciech Urbański 
22.    Ryszard Woliński 
23.    Krzysztof Wróblewski 

 

Pośmiertnie odznaczeni:
1.    Janusz Drob 
2.    Eugeniusz Golec 

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie: odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl.
________________________________________
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 

do góry