Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 55: Technologie w służbie historii – 28 kwietnia 2022, godz. 16.30

W najbliższym programie „Przystanek Historia” przedstawimy komputerową „Grę szyfrów”. To gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem. Gra jest już udostępniona bezpłatnie na platformie Steam. Można ją również pobrać z AppStore oraz Sklepu Play. Gra będzie też dostępna na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.

Ponadto w najbliższym telewizyjnym „Przystanku Historia” o polskich cmentarzach w Afryce, odnowionych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, a także o widowisku muzycznym poświęconym Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Ponadto przedstawimy książkę Wojciecha Paduchowskiego Karły pod krzyżemNowohucki Kwiecień '60. Mało znany jest fakt, że komunistyczne władze, atakując w 1960 r. obrońców krzyża w Nowej Hucie, użyły nawet broni palnej.

Zaprezentujemy też artykuł z portalu przystanekhistoria.pl o sowieckich zbrodniach w czasie i po ustaniu działań II wojny światowej.

Premiera 55. odc. programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 28.04 (czwartek), godz. 16.30; powtórka 29.04 (piątek), godz. 11.40; powtórka w TVP Polonia – 10.05 (wtorek), godz. 15.30.

Zdjęcia z promocji „Gry Szyfrów” Aneta Wiłgasz WOW Pictures

 Zobacz archiwalne odcinki

do góry