Nawigacja

Aktualności

Koncert piosenek Jerzego Petersburskiego „Szczęśliwa trzynastka” – Lublin, 20 kwietnia 2022

Koncert piosenek Jerzego Petersburskiego, w wykonaniu Petersburski Junior Band, w ramach cyklu IPN „Artyści Andersa”, wpisuje się w wielki projekt „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. Wydarzenie zostało zorganizowane w 127. rocznicę urodzin artysty.

20 kwietnia 2022 r. przypadała 127. rocznica urodzin kompozytora – tego dnia o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbył się koncert „Szczęśliwa trzynastka”. Koncert stanowił nie tylko muzyczną podróż do Polski międzywojennej, ale także w świat anegdot i wspomnień związanych z Jerzym Petersburskim, którymi podzielił się syn kompozytora.

Któż nie zna takich utworów jak: „Niebieska chusteczka”, „To ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga”? Ich twórcą był Jerzy Petersburski – kompozytor, dyrygent i pianista. Przed II wojną światową współpracował z wieloma kabaretami m.in: Morskie Oko, Qui Pro Quo czy Czarny Kot. Komponował dla takich gwiazd, jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński czy Tola Mankiewiczówna. Był także twórcą muzyki do wielu znanych filmów m.in. do „Co mój mąż robi w nocy”, „Szczęśliwej trzynastki”, „Królowej przedmieścia”. W czasie II wojny światowej jego orkiestra została włączona do 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po demobilizacji, Jerzy Petersburski wyemigrował do Ameryki Południowej. Do Polski wrócił w 1968 roku.

Niezapomniane przeboje Jerzego Petersburskiego wykonał zespół Petersburski Junior Band pod kierownictwem syna kompozytora, Jerzego Petersburskiego Jr. w składzie:

  • Aleksandra Idkowska i Piotr Zubek – wokal
  • Jerzy Petersburski Jr. – fortepian, kierownictwo muzyczne
  • Jarosław Buczkowski – akordeon
  • Marek Konarski – saksofon,klarnet
  • Damian Kostka – kontrabas
  • Marcin David Król – skrzypce
  • Adam Zagórski – perkusja

Koncert „Szczęśliwa trzynastka” to nie tylko wspaniała i ponadczasowa muzyka, lecz także opowieści i anegdoty o Jerzym Petersburskim. Uzupełnieniem koncertu była prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych pochodzących z rodzinnego archiwum Jerzego Petersburskiego Jr.

Repertuar:

1.   „Ja nie mam co na siebie włożyć” – Instrumental

2.   „Tango Andrusowskie” – Piotr Zubek

3.   „Bez śladu” – Piotr Zubek

4.   „Ja nie mam co na siebie włożyć” – Aleksandra Idkowska

5.   „Cztery nogi” – Piotr Zubek

6.   „To Ostatnia Niedziela” – Piotr Zubek

7.   „Ja się boję sama spać” – Aleksandra Idkowska

8.   „Mała niebieska chusteczka” – Aleksandra Idkowska

9.   „Młodym być” – Piotr Zubek

10. „Ty miłość i wiosna” – Aleksandra Idkowska

11. „Tango Milonga” – Piotr Zubek

12. „Czas już synku czas” – Aleksandra Idkowska

13. „Odrobinę szczęścia w miłości” – Aleksandra Idkowska

14. „Już Nigdy” – Piotr Zubek

***

Organizatorem koncertu jest Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej, partnerami Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr Muzyczny w Lublinie, a patronami medialnymi: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski, Gość Niedzielny oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.

do góry