Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy Aktion "Reinhardt" 1942-1943 - Lublin, 15 marca 2022

Wczoraj po południu  dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda otworzył wystawę pt. Aktion "Reinhardt" 1942-1943. Wystawa znajduje się na Placu Teatralnym przed CSK w Lublinie i upamiętnia jeden z najbardziej krwawych rozdziałów Zagłady europejskich Żydów.

 

 

Historia wojny dzieje się na naszych oczach. Po to uczymy się historii, po to przywołujemy te wydarzenia, aby to co stało się z ludnością żydowską na terenach okupowanej Polski nigdy się więcej nie powtórzyło – powiedział na otwarciu ekspozycji dyrektor lubelskiego IPN dr Robert Derewenda.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji państwowych, oświatowych, muzealnych oraz młodzież szkolna.

 

 

***

Akcja "Reinhardt" rozpoczęła się 80 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 r.  Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców. Wydarzenia te zostały opisane na bogatych w zdjęcia panelach opisujących likwidację getta w Lublinie, stworzenie na potrzeby Aktion "Reinhardt" obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz działalność niemieckich obozów koncentracyjnych KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz wprzęgniętych w realizację zbrodni.

 

do góry